Wypracujemy taką formułę ws. niedziel wolnych od handlu, która będzie miała duże poparcie w społeczeństwie; do końca będziemy debatować i szukać najlepszych rozwiązań – zapewnił w niedzielę sekretarz stanu w KPRM Paweł Szefernaker.

Projekt ustawy dot. handlu w niedzielę trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność". Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła w czwartek projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy.

Oprócz poprawek, zgodnie z którymi handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca, ustawa daje też "zielone światło" dla handlu w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Podkomisja poszerzyła również katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele.

Zmiany w projekcie skrytykował w piątek szef "S" Piotr Duda. "To już nie jest projekt obywatelski. To jest także wielka i głęboka rysa na współpracy związku zawodowego +Solidarność+ z Prawem i Sprawiedliwością" - powiedział Piotr Duda.

Szefernaker pytany w niedzielę w TVP Info o przyszły kształt ustawy, podkreślił, że PiS jest "partią dialogu". Zadeklarował, że Prawo i Sprawiedliwość wypracuje taką formułę ws. niedziel wolnych od handlu, która będzie miała duże poparcie społeczne.

"Zapewniam, że do czasu, kiedy te rozwiązania ukończą swój parlamentarny bieg, będziemy dyskutować ze wszystkimi środowiskami na ten temat i wypracujemy taką formułę, która będzie miała bardzo duże poparcie w społeczeństwie" - mówił Szefernaker.

Jak podkreślił, przede wszystkim "trzeba rozmawiać". "Prawo i Sprawiedliwość jest partią konsensusu, partią dialogu i do końca będziemy w tej sprawie debatować i szukać najlepszych rozwiązań" – zapewnił Szefernaker.