Klucze do poprawy relacji polsko-rosyjskich są w Moskwie, między innymi takim kluczem jest zwrot wraku samolotu Tu-154M - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

- Mamy pomysł na Rosję. Jesteśmy otwarci na dialog - powiedział Waszczykowski, pytany w środę w Radiu dla Ciebie o relacje z Rosją. Zwrócił uwagę, że już w pierwszych tygodniach po objęciu przez niego stanowiska szefa MSZ, wysłano jednego z wiceministrów do Moskwy na rozmowy.

- Jesteśmy otwarci, przecież decyzje szczytu NATO, które zapadły w Warszawie w ubiegłym roku też zapowiadały, że z jednej strony bronimy się, umacniamy obronę, ale z drugiej utrzymujemy dialog z Rosją, czyli takie "podwójne d" - "defense and dialog". Natomiast to Rosja nie odpowiada - podkreślił Waszczykowski.

Szef MSZ zaznaczył, klucze do poprawy relacji polsko-rosyjskich są w Moskwie. - Między innymi takim kluczem jest wrak. Po co on jest trzymany siedem lat? Kiedy można było w przypadku innych wypadków znacznie szybciej rozwiązać te sprawy, też bolesne jak np. zestrzelenie samolotu malezyjskiego nad Ukrainą - zaznaczył.