Na mocy porozumienia z 2015 roku Iran zgodził się na ograniczenie swego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

Tymczasem prezydent Trump, który twierdzi, że Iran nie spełnia oczekiwań wynikających z porozumienia nuklearnego, ma w tym miesiącu poinformować o swojej decyzji w sprawie przyszłości udziału USA w układzie i może ogłosić wycofanie się swego kraju z tego porozumienia, co potencjalnie może zniweczyć umowę.

"W trakcie negocjacji nuklearnych i za sprawą porozumienia osiągnęliśmy korzyści, które są nieodwracalne. Nikt nie może tego odwrócić, ani pan Trump ani nikt inny" - powiedział prezydent Rowhani na uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Teherańskim. Wypowiedź prezydenta cytują irańskie media państwowe.

Reklama

"Choćby na świecie pojawiło się nawet 10 Trumpów, to sprawy te są nieodwracalne" - powiedział Rowhani.

Perspektywa wycofania się Stanów Zjednoczonych z układu z Iranem martwi niektórych sojuszników USA, którzy pomagali wynegocjować porozumienie, zwłaszcza obecnie, gdy świat zmaga się z kolejnym kryzysem - rozwijaniem przez Koreę Północną programu broni nuklearnej i rakiet balistycznych. (PAP)

mmp/ ap/