Dziś mogę powiedzieć "Andrzej Duda jest moim prezydentem" - powiedział Paweł Kukiz w RMF FM odnosząc się do prezydenckich projektów ustaw dot. SN i KRS. Polityk zapowiedział, że Kukiz'15 weźmie udział w spotkaniu przedstawicieli klubów parlamentarnych z prezydentem.
Reklama

Prezydent mówił na konferencji prasowej, że projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, jego autorstwa, zakłada utworzenie w nim dodatkowej izby kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych. "Taka izba zostanie stworzona w Sądzie Najwyższym - jeżeli ten projekt zostanie uchwalony przez Sejm" - powiedział Andrzej Duda. Jak dodał, izba będzie się zajmowała "skargami nadzwyczajnymi".

"Jestem bardzo zadowolony z tej wypowiedzi, to jest ewidentnie wprowadzenie czynnika obywatelskiego do kontroli nad sądami i takie powiedzenie "stop" partiokracji w sądach" - powiedział w poniedziałek w rozmowie z RMF FM Kukiz komentując przedstawione przez prezydenta Andrzeja Dudę projekty ustaw sądowych.

Poseł wyraził poparcie m.in. dla projektu zmian w konstytucji. Przygotowany przez Dudę projekt zmiany konstytucji zakłada przyznanie prezydentowi możliwości nominowania członków Krajowej Rady Sądownictwa w sytuacji, gdy nie wybierze ich większością trzech piątych głosów Sejm.

„Teraz zobaczymy, komu tak naprawdę bliskie jest państwo obywatelskie, państwo obywateli, a nie państwo partyjne" - powiedział Kukiz. "Podoba mi się bardzo ta nowa instytucja skargi nadzwyczajnej oraz ławnicy przy Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Popieram także możliwość wystawiania do KRS-u kandydatów przez 2 tysiące obywateli. To są świetne rozwiązania" - dodał lider Kukiz'15.

"Biorąc tę sytuację pod uwagę, na dziś dzień mogę powiedzieć: To jest mój prezydent. Andrzej Duda jest moim prezydentem. Jak będzie dalej - zobaczymy" - powiedział Kukiz.

Zapowiedział, że wyśle przedstawicieli Kukiz'15 na rozmowy dotyczące zmiany w konstytucji, na które zaprosił prezydent Andrzej Duda.

Jak poinformował Duda, ponieważ PiS i Nowoczesna podniosły, że takie rozwiązanie jest sprzeczne z konstytucją, on przygotował projekt zmian w ustawie zasadniczej i zaprasza na godz. 16.00 przedstawicieli klubów parlamentarnych na spotkanie w tej sprawie.