Prezydent Andrzej Duda za kilka godzin wraca ze Stanów Zjednoczonych, wtedy przejrzy projekty ustawy dot. KRS i SN, być może naniesie ostatnie poprawki i ostatecznie zatwierdzi projekty - powiedział w piątek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Łapiński był pytany w piątek w Radiu Zet, czy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro będzie mógł zobaczyć prezydenckie projekty ustaw o KRS i SN wcześniej tj. przed poniedziałkiem 25 września - kiedy mają zostać zaprezentowane opinii publicznej. Rzecznik prezydenta odpowiedział, że w najbliższych dniach nie ma planowanych spotkań Andrzeja Dudy, dotyczących konsultacji nad projektami ustaw, "nie ma tego w kalendarzu".

Dopytywany, czy premier Beata Szydło - która publicznie zapowiedziała, że liczy na konsultacje prezydenta z Ziobrą ws. projektów - będzie rozczarowana faktem, że przed ich upublicznieniem nie było konsultacji z Ziobrą, Łapiński powiedział: "25 września, jak te ustawy zostaną ogłoszone, to będą (wtedy prowadzone) szerokie konsultacje".

Reklama

"Prezydent za kilka godzin wraca ze Stanów Zjednoczonych, będzie musiał te ustawy przejrzeć, żeby w ostateczności je zatwierdzić, żeby być może ostatnie poprawki nanieść. Mamy weekend, prezydent też musi się przygotować do zaprezentowanie tych ustaw" - mówił Łapiński.

24 lipca prezydent Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. Projekty mają być przedstawione w poniedziałek 25 września.