W ramach Polskiej Pomocy Rozwojowej na Ukrainie realizowany jest obecnie projekt, którego celem jest wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Ukrainy oraz konkurencyjności regionu. Budżet przedsięwzięcia to 3 mln złotych i jest to największy projekt realizowany przez Polskę poza jej granicami – wyjaśnił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

„Ma to duże znaczenie, bo nie tylko wspieramy transformację gospodarczą Ukrainy, ale chcemy również w ten sposób tworzyć dobre warunki dla obecności na Ukrainie polskich firm” – powiedział w rozmowie z polskimi dziennikarzami.

W ramach projektu Polska przekazuje ukraińskim instytucjom wsparcie doradcze i szkoleniowe oraz doświadczenie w zakresie rozwoju polityki regionalnej.

Reklama

„Z Ukrainą łączą nas liczne więzi historyczne i kulturowe - i w mniejszym stopniu gospodarcze, nad czym ubolewamy. Ale Ukraina ma dla nas olbrzymie znaczenie polityczne. Wybrała europejską ścieżkę rozwoju, więc powinno nam zależeć na jak największej stabilności społecznej i gospodarczej w tym kraju” - podkreślił Kwieciński.

W jego ocenie istnieje jeszcze wiele możliwości współpracy gospodarczej między Polską i Ukrainą, które nie są do końca wykorzystywane.

„Po pewnym spadku naszej wymiany handlowej już drugi rok z rzędu mamy zdecydowany wzrost obrotów. Dane z pierwszych siedmiu miesięcy pokazują, że nasza wymiana handlowa wzrosła o 30 proc., z czego nasz eksport na Ukrainę wzrósł o 34 proc., zaś import – o 26 proc. Kwota naszej wymiany handlowej za te siedem miesięcy osiągnęła 4 mld euro. Ale nadal jest to dużo poniżej naszych możliwości” – oświadczył Kwieciński.

Konferencję w Kijowie Ministerstwo Rozwoju zorganizowało we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Ze strony ukraińskiej w spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Handlu oraz

Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)