Reparacji można się domagać się od podmiotów przegranych, a takim przegranym drugiej wojny światowej w Europie były Niemcy. Rosja jest spadkobiercą Związku Radzieckiego, który był zwycięzcę drugiej wojny światowej - powiedział w RMF FM Adam Bielan, pytany o możliwość uzyskania rekompensaty za straty wojenne od naszego wschodniego sąsiada.

„W tej sprawie z Rosją walka byłaby trudna, choćby z tego powodu, że Rosja jest spadkobiercą Związku Radzieckiego, który był zwycięzcę drugiej wojny światowej. Reparacji można się domagać się od podmiotów przegranych, a takim przegranym drugiej wojny światowej w Europie były Niemcy” – mówił gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM Adam Bielan.

Pytany o możliwe negocjacje z Niemcami w tej sprawie, wicemarszałek Senatu unikał jednoznacznej odpowiedzi. „Niemcy prowadzą w ostatnich latach niezwykle skuteczną politykę historyczną. (…) Jedno jest stałe - zawsze stosunek Polaków do Niemiec jest lepszy niż stosunek Niemców do Polaków” – oceniał polityk koalicji rządzącej.

Krzysztof Ziemiec pytał też o terminy związane z głosowaniem prezydenckich ustaw sądowych. „Myślę że kilka ładnych kilku tygodni potrzeba, żeby te ustawy przeprocedować - zarówno w Sejmie i Senacie” – ocenił Bielan. Może to oznaczać, że nie będą uchwalone do końca tego roku.