Gdybyśmy wiosną 2012 r. wiedzieli, kim jest Marcin P., nie byłoby umów, nie byłoby konferencji prasowych, ani rozmów z Amber Gold, m.in. dotyczących finansowania filmu o Lechu Wałęsie - zapewniał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas wtorkowego przesłuchania przed komisją śledczą.

Przewodnicząca komisji śledczej Małgorzata Wassermann (PiS) podczas przesłuchania poruszyła temat konferencji z początku maja 2012 r., po tym jak pojawiła się informacja, że Amber Gold sfinansuje film o Lechu Wałęsie. "Tej konferencji prasowej pan się chyba nie wyprze, że był uczestnikiem i tam wychwalał tę firmę" - mówiła. Podczas tej konferencji prezydent Adamowicz mówił m.in. o tym, że Marcin P. to jest wspaniały, prężny przedsiębiorca, bardzo dobrze się rozwijający.

"Chcemy się dowiedzieć, czy pana służby informowały pana, z kim ma pan do czynienia, a jeśli nie, to w takim razie jak gdańszczanie mogą ufać, że inne ich sprawy są bezpieczne?" - pytała szefowa komisji.

Reklama

Adamowicz tłumaczył, że wspomniana konferencja odbyła się ok. miesiąc po tym, jak zaczęły funkcjonować tanie linie lotnicze OLT. "Proszę otworzyć media z tamtych miesięcy, wszyscy byli zachwyceni tym, że w tamtej sytuacji komunikacyjnej, gdzie nie było autostrady A1, kiedy z Gdańska do Warszawy jechało się sześć godzin pociągiem, kiedy nie było dogodnych połączeń między głównymi miastami w Polsce (...) i w tym momencie wchodzą tanie linie lotnicze" - mówił świadek.

"W tej atmosferze ogólnego zainteresowania, można powiedzieć pewnego podniecenia, że wszedł krajowy, prywatny przewoźnik i oferuje tanie połączenia (...), w tej atmosferze, jak to na konferencji prasowej jest, chciałem w jakikolwiek sposób podziękować firmie, która chce pomóc przy produkcji filmu" - tłumaczył.

Reklama

"Ja mówiłem to w oparciu o wiedzę z wiosny 2012 r., a kryzys linii lotniczych nastąpił kilka miesięcy później. Gdybym ja miał późniejszą wiedzę, tę z lipca, z sierpnia 2012 r., to ta konferencja prasowa by się nie odbyła. Ja bym na niej nie był i bym nie mówił, tego co mówiłem" - zapewniał.

Adamowicz przekonywał też, że gdy miasto formułowało listy do pomorskich firm ws. wsparcia filmu o Wałęsie, "czy były inne zdarzenia, nikt w Polsce nie wiedział, kim był Marcin P.".

Do tych słów odniosła się Wassermann, która przytoczyła wypowiedź ówczesnego premiera Donalda Tuska, który na konferencji prasowej po wybuchu afery Amber Gold powiedział, że Amber Gold jest zarządzana przez podejrzanego człowieka i wiadomo o tym było od dawna na Pomorzu.

"Rolą prezydenta miasta jest zarządzaniem miasta, a nie plotkami i życiem towarzyskim" - odparł jej świadek.

Wassermann odpowiedziała mu, że pewnie tak jest, ale "rzeczą niebywałą" jest, że prezydent miasta nie tylko prosi o pieniądze wielokrotnego przestępcę, ale też, jest to warunek robienia interesów w Gdańsku. Mówiąc te słowa powoływała się na wcześniejsze zeznania Marcina P.

W innej części przesłuchania Adamowicz mówił, że firmy sponsorują kulturę z różnych motywacji m.in. ze względów wizerunkowych.

"Trudno mi powiedzieć, czym kierowało się kierownictwo Amber Gold, prawdopodobnie tym, o czym już wcześniej mówiliśmy, był to moment przygotowań wejścia OLT Express z liniami lotniczymi, a więc to mógł być jeden z wehikułów budowy wizerunku tej linii lotniczej" - powiedział Adamowicz.

"Myśmy nie mieli w roku 2011 ani w 2012 w maju tej wiedzy o Amber Gold, a tym bardziej o OLT Express, którą mamy dzisiaj. Bo gdybyśmy mieli tę wiedzę zbliżoną, nie mówię taką samą, ale zbliżoną częściowo, ani nie byłoby tych umów, ani nie byłoby tych konferencji, ani tych rozmów. Życie w społeczeństwie pluralistycznym, demokratycznym państwie prawa opierającym się na zaufaniu jest obarczone naturalnym ryzykiem" - podkreślał świadek.

Prezydent Gdańska powiedział też, że miasto rocznie wysyła mnóstwo listów, odbywa się mnóstwo spotkań ws. pozyskania funduszy na sport czy kulturę. "To są działania rutynowe, powszechne, każdy, kto był chociaż raz samorządowcem, wie, jak ciężko jest znaleźć pieniądze na dzielność sportową, kulturalną, jakich brakuje. Dlatego każdy samorządowiec, ja również, jesteśmy żebrakami, my chodzimy i żebrzemy po firmach (...) pieniądze na różne działania kulturalne i sportowe. Oczywiście jak to bywa w czasie żebrania, większość odmawia, niektórzy dosłownie odpowiadają" - powiedział Adamowicz.

Dodał, że z drugiej strony do samorządów zgłaszają się stowarzyszenia, grupy dzielnicowe, kluby o dofinansowanie różnych działań sportowych, charytatywnych, społecznych. "To taka pompa ssąco-tłocząca, samorządowcy proszą, a następnie samorządowców prosi się o to samo tylko z innej strony (...). Nasza motywacja jest czysta, jasna, przejrzysta i tak też było z filmem +Wałęsa+" - powiedział prezydent Gdańska. (PAP)