Swoboda działalności gospodarczej to jest wartość, która powinna znaleźć się w konstytucji - podkreślił w środę w Krynicy zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. „W toku dyskusji i debaty będziemy chcieli tę wartość chronić” - zadeklarował.

Mucha uczestniczył w panelu „Swoboda działalności gospodarczej jako wartość konstytucyjne”, który odbył się w trakcie XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

„Dla mnie nie ulega wątpliwości, że wolność gospodarcza ujęta w konstytucji stanowi jeden z fundamentów społecznej gospodarki rynkowej. Tu się pojawia wątpliwość, co to jest społeczna gospodarka rynkowa? Na pewno wolność gospodarcza, jako podmiotowa wolność podstawowa jest jednym z fundamentów gospodarki rynkowej w Polsce. W toku dyskusji i debaty będziemy chcieli tę wartość chronić” - dodał minister. Nawiązał w ten sposób do planowanych debat, które odbędą się w ramach konsultacji nad zmianami w konstytucji.

Zdaniem Muchy, obecne zapisy dotyczące wolności gospodarczej są „niedoskonałe” i będą przedmiotem dyskusji. „W obecnych zapisach są zawarte pewne intencje, z którymi się zgadzamy, czyli m.in., że gospodarka musi odwoływać się np. do wolności, czy dialogu społecznego, ale mamy przekonanie, że to ujęcie dzisiaj wyrażone w konstytucji nie jest doskonale” - zaznaczył minister.

Mucha podkreślił, że w ramach planowanych debat ws. referendum konstytucyjnego liczy na dyskusje obywateli, a także środowisk przedsiębiorców i ekonomistów na temat szeroko pojętej działalności gospodarczej. Zapowiedział, że najbliższa debata odbędzie się 18 września w Rzeszowie.