Na poniedziałkowej sesji RB ONZ zwołanej w związku z próbą nuklearną Korei Płn. ambasador Chin przy ONZ Liu Jieyi powiedział, że Pekin "nigdy nie pozwoli na chaos i wojnę na Płw. Koreańskim". USA zagroziły "potężną reakcją militarną" na zagrożenie ze strony Pjongjangu.

Liu zaapelował do członków Rady o "poważne rozważenie" propozycji rozwiązania kryzysu wywołanego prowokacjami Korei Płn. poprzez dialog i dyplomację, według planu Pekinu i Moskwy. Zakłada on "podwójne zamrożenie", czyli wstrzymanie programu nuklearnego Pjongjangu przy jednoczesnym zawieszeniu manewrów wojskowych USA i Korei Południowej.

Przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia również podkreślił, że konieczne jest rozwiązanie tego kryzysu poprzez kanały dyplomatyczne "włącznie z wykorzystaniem mediacji sekretarza generalnego ONZ (Antonio Guterresa)".

Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley powiedziała jednak, że propozycja Chin i Rosji jest "obraźliwa".

Haley poinformowała też, że USA przedstawią swoją propozycję rezolucji w sprawie Korei Płn. w tym tygodniu i liczą na to, że głosowanie nad nią odbędzie się w następny poniedziałek.

Chiny i Rosja przedstawiły propozycję opartą na "podwójnym zamrożeniu" już na początku lipca, po teście północnokoreańskiej rakiety balistycznej (ICBM). Moskwa i Pekin zaproponowały wtedy między innymi, by Korea Północna ogłosiła jako swą "dobrowolną decyzję polityczną" moratorium na próby ładunków nuklearnych i rakiet balistycznych. Ze swej strony USA i Korea Południowa miałyby wstrzymać się od prowadzenia wspólnych dużych ćwiczeń wojskowych. Procesowi temu towarzyszyłoby podjęcie negocjacji z udziałem skonfliktowanych stron.

Korea Płn. ogłosiła w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych.

W lipcu Pjongjang przeprowadził dwie próby z nową międzykontynentalną rakietą balistyczną, po których reżim ogłosił, że "całe terytorium USA" jest w jego zasięgu. 5 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję przewidującą nałożenie nowych sankcji na Koreę Północną. Ma ona ograniczyć dochody Pjongjangu z eksportu (3 mld dol. rocznie) o jedną trzecią poprzez nałożenie embarga na węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz owoce morza.