Premier Beata Szydło poinformowała w środę, że poleciła ministrowi środowiska stworzenie programu tak, aby z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska samorządy mogły uzyskać pieniądze na odbudowę zniszczonych w wyniku nawałnic parków.

Premier w środę w Gostyniu (woj. wielkopolskie) wzięła udział w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu antykryzysowego ws. sytuacji po nawałnicach, które ponad tydzień temu przeszły nad regionem i częścią kraju.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu sztabu premier przypomniała, że podpisała rozporządzenie, które upraszcza procedury administracyjne związane z remontem lub odbudową domów i mieszkań zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku nawałnic, a w środę podpisze rozszerzenie tego rozporządzenia.

"Będzie poszerzone to rozporządzenie w tej chwili, ponieważ w części gminy zgłosiły się dopiero po dniu, kiedy zostało ono wydane" - powiedziała szefowa rządu.

Poinformowała również, że po rozmowie z wojewodą wielkopolskim uznała, że należy pomoc samorządom w odbudowie parków. "Te zniszczenia są tak duże, że poleciłam ministrowi ochrony środowiska, żeby stworzyć program, aby z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska samorządy mogły uzyskać pieniądze na odbudowę tych zniszczonych parków" - powiedziała Szydło.

Dodała, że poleci również minister edukacji narodowej, aby w podstawie programowej ujęte zostały zasady zachowania i przygotowania do sytuacji kryzysowych.

"Bardzo często jest tak, że służby powiadamiają o tym, że jest zagrożenie, a to zagrożenie często po prostu jest lekceważone, więc uważam, że powinny być również w ramach nauki w szkołach takie lekcje przygotowania do takich sytuacji zagrożeń prowadzone" - dodała szefowa rządu.