Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w piątek w rozmowie telefonicznej z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem, że w związku z zamachami Francja oferuje hiszpańskim władzom "wszelką konieczną pomoc".

Według komunikatu Pałacu Elizejskiego Macron i Rajoy rozmawiali o czwartkowych zamachach, sytuacji osób poszkodowanych oraz postępach śledztwa w tej sprawie.

Władze obydwu krajów będą w stałym kontakcie, a w ciągu mniej więcej 48 godzin będą dysponować nowym raportem na temat ataków - głosi komunikat.

Macron podkreślił, że solidaryzuje się z Hiszpanią po zamachach w Katalonii.

Pałac Elizejski poinformował też, że szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian udaje się w piątek do Barcelony, by przekazać hiszpańskim władzom wyrazy poparcia oraz spotkać się z Francuzami, którzy zostali poszkodowani w zamachach.

Szef MSW Francji Gerard Collomb powiedział, że wzmocnione zostały środki bezpieczeństwa na granicy francusko-hiszpańskiej, a francuska żandarmeria zakomunikowała na Twitterze, że zacieśnia współpracę z hiszpańskimi siłami bezpieczeństwa, z którymi "kontynuować będzie walkę" z terroryzmem.

Co najmniej 14 osób zginęło, a ponad 130 zostało rannych w czwartkowych zamachach w Katalonii. Do przeprowadzenia ataku przyznało się Państwo Islamskie (IS).