Mam nadzieję, że rozporządzenie Rady Ministrów dot. uproszczenia szacowania strat po ostatnich nawałnicach, zostanie przyjęte w trybie obiegowym; chcemy, by to było jak najszybciej - powiedział minister budownictwa i infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk pytany na czwartkowej konferencji prasowej o datę wydania rozporządzenia dot. uproszczenia szacowania strat po nawałnicach, które przeszły nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia, odparł: "Chcemy, aby to było jak najszybciej".

Chodzi o rozporządzenie, dzięki któremu zostanie uproszczony proces składania wniosków na remont i odbudowę zniszczonych budynków mieszkalnych, a potem na użytkowanie tych budynków.

"Mamy już wypracowaną treść, dzisiaj spotykam się z ministrem spraw wewnętrznych, ministrem Błaszczakiem. Mam nadzieję, że w trybie obiegowym rozporządzenie Rady Ministrów zostanie przyjęte, a minister Błaszczak - jako właściwy minister - wyda rozporządzenie upraszczające zasady szacowania strat" - powiedział szef MIB.

Adamczyk powiedział, że głównym celem MIB i służb podległych, m.in. nadzoru budowlanego, jest "jak najpilniejsze określenie stanu technicznego budynków, szczególnie budynków mieszkalnych, budynków gospodarczych oraz kwestia ich dalszego użytkowania".

Szef MIB poinformował, że z ok. 3,5 tys. budynków zgłoszono, z czego prawie 500 budynków jest już skontrolowanych, a w przypadku 67 wydano zakaz użytkowania. "One po prostu muszą być odbudowane, wyremontowane, bo na ich stan techniczny zagraża życiu i zdrowiu użytkowników" - dodał.