Premier Turcji Binali Yildirim ostro skrytykował deputowanego rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Ayhana Ogana za stwierdzenie, że po ubiegłorocznym puczu tworzone jest nowe państwo, którego założycielem jest prezydent Recep Tayyip Erdogan.

W czasie publicznego wystąpienia w miejscowości Sivas w środkowej Turcji Yildirim uznał wypowiedź Ogana za "żart" i podkreślił, że "Republika Turecka powstała 29 października 1923 roku". W ten sposób skomentował słowa swego partyjnego kolegi, wypowiedziane 3 sierpnia w prywatnej telewizji CNN Turk. Premier uznał przy tym za nieistotne to, że Ogan pełni wysoką funkcję w organach AKP. Według Yildirima uwagi Ogana nie mają żadnego znaczenia i są nie do zaakceptowania.

Wcześniej słowa Ogana spotkały się z ostrą krytyką dwóch opozycyjnych partii: kemalistowskiej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) oraz Nacjonalistycznej Partii Działania (MHP). Lider nacjonalistów Devlet Bahceli stwierdził, że słowa Ogana wpisują się w tę samą retorykę, której używa "FETO i równolegli", czyniąc w ten sposób aluzję do zwolenników Fethullaha Gulena, oskarżonych o zorganizowanie ubiegłorocznego puczu. Politycy CHP zażądali natomiast wyciągnięcia przez AKP konsekwencji wobec Ogana.

Do słów Ogana nie odniósł się jak dotąd osobiście prezydent Erdogan. (PAP)