Nowoczesna zapowiada złożenie 16 interpelacji do ministrów z pytaniami o "fundamentalne sprawy dotyczące bezpieczeństwa" - poinformował w piątek poseł Adam Szłapka (N). Większość pytań skierowanych jest do szefa MON Antoniego Macierewicza i ma związek z książką Tomasz Piątka.

Pod koniec czerwca szef MON złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tomasza Piątka, autora książki "Macierewicz i jego tajemnice". Wcześniej, politycy opozycji wezwali ministra obrony, by wytłumaczył się z powiązań z b. współpracownikami SB oraz służb ZSRR i Rosji, które wymienia w swej książce Tomasz Piątek.

Na piątkowym briefingu przed Sejmem Szłapka wskazał, że osoby zajmujące się bezpieczeństwem Polski powinny być jak "żona Cezara - poza jakimikolwiek podejrzeniami". "Jeżeli jakiekolwiek podejrzenia się pojawiają o związki z obcymi służbami, czy o związki ze światem przestępczym, one powinny natychmiast być natychmiast rozwiązane" - stwierdził poseł.

"Niestety, po publikacji książki Tomasza Piątka taka odpowiedź ani ze strony ministerstwa, ani ze strony Antoniego Macierewicza nie padła" - zauważył.

Szłapka poinformował, że w związku z tym złoży 16 interpelacji z pytaniami o "fundamentalne sprawy dotyczące bezpieczeństwa" do ministrów, głównie do szefa MON. "Z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa obywatele powinni mieć absolutną pewność, że ich bezpieczeństwem zajmuje się człowiek, który jest poza jakimikolwiek podejrzeniami" - uzasadnił.

Szłapka w swoich interpelacjach pyta szefa MON m.in. o szczegóły złożonego zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tomasza Piątka. Polityk zadaje także pytania o Wojska Obrony Terytorialnej, powiązania resortu obrony narodowej z Grupą Radius i Narodowym Centrum Studiów Strategicznych, czy o relacje personalne ministra m.in. z byłym amerykańskim senatorem Alfonsem d’Amato.

Poseł skieruje też interpelacje do ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, ministra finansów Mateusza Morawieckiego i szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego.

Jak można przeczytać, m.in. na portalu gazeta.pl, Tomasz Piątek, dziennikarz "Gazety Wyborczej" przez półtora roku badał koneksje ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Rezultaty swojego śledztwa opublikował w książce pt. "Macierewicz i jego tajemnice". Jak twierdzi Piątek, jego półtoraroczne śledztwo wykazało powiązania Antoniego Macierewicza m.in. z rosyjskimi służbami wywiadowczymi i Kremlem.