Prezydent w pełni dostrzega problem, aby zmiany w przepisach o KRS i SN były zgodne z konstytucją - powiedział przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Zawistowski poinformował, że prezydent Duda ma wolę powołania "zespołu złożonego z ekspertów i prawników, który będzie pracował nad projektem ustawy, który zapowiedział". "Oceniamy ten pomysł bardzo dobrze" - podkreślił przewodniczący KRS i zapewnił, że w sprawie tej jest wola współpracy ze strony sędziów.

Wcześniej - w poniedziałek po godz. 10. - prezydent poinformował, że zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent podpisze natomiast nowelizację Prawa o ustroju sądów powszechnych. Prezydent zapowiedział też przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

Zawistowski dodał, że prezydent nie złożył "żadnych konkretnych deklaracji, kto będzie wchodził w skład tego zespołu, bo będzie się nad tym oczywiście zastanawiał". "My zadeklarowaliśmy chęć współpracy i pan prezydent oświadczył, że nie wyklucza, że poprosi kogoś spośród członków KRS do udziału w pracach tego zespołu" - zaznaczył Zawistowski.

"Zrozumiałem, że nastawienie pana prezydenta jest takie, że istnieje potrzeba zmiany przepisów o KRS i przepisów o SN, ale pan prezydent w pełni dostrzega problem, aby te zmiany były zgodne z konstytucją" - powiedział przewodniczący KRS.