Premier Beata Szydło rozpoczęła w środę wizytę w Budapeszcie, gdzie spotka się wraz z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Według rzecznika rządu rozmowy będą dotyczyły m.in. bliskowschodniego procesu pokojowego.

Netanjahu od poniedziałku przebywa z czterodniową wizytą na Węgrzech. Jest to pierwsza wizyta izraelskiego premiera w tym kraju od prawie 30 lat; Netanjahu spotkał się już z premierem Viktorem Orbanem.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik polskiego rządu Rafał Bochenek celem wyszehradzkiej czwórki jest zacieśnienie współpracy z Izraelem m.in. w obszarze innowacji i wysokich technologii.

"Wśród tematów omówiony zostanie bliskowschodni proces pokojowy oraz relacje na linii UE-Izrael. Szczyt będzie również okazją do omówienia spraw wewnątrzunijnych: kryzysu migracyjnego i kwestii związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem obywateli" - powiedział rzecznik.

Bochenek zaznaczył, że po zakończeniu sesji plenarnej państw Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się dwustronne spotkanie premier Szydło z premierem Netanjahu.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała natomiast w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej, że podczas środowych rozmów szefów rządów V4 premier Szydło przedstawi także informacje na temat szczytu Trójmorza, który odbył się na początku lipca w Warszawie oraz wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce.

Przed spotkaniem z premierem Izraela szefowie rządów wyszehradzkiej czwórki spotkają się we własnym gronie.

Pierwszy szczyt w formacie V4+, od czasu kiedy prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej objęły Węgry, odbył się na początku lipca. Wówczas premierzy państw V4 spotkali się z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim.