W Senacie zostaną zgłoszone odpowiednie poprawki do projektu ustawy o Prawie wodnym, żeby zabezpieczyć przed możliwością niekontrolowanych podwyżek cen wody - mówiła w Sejmie premier Beata Szydło. Dodała, że "podwyżek wody nie będzie, reforma sądownictwa będzie".

Szydło we wtorek podczas głosowań nad projektem nowelizacji Prawa wodnego podkreśliła, że "ceny wody nie wzrosną".

Dodała, że tak jak zadeklarowała na poprzednim posiedzeniu Sejmu, "po przeanalizowaniu tego projektu ustawy i po przeanalizowaniu go jeszcze pod tym kątem, żeby zabezpieczyć przed możliwością ewentualnie jakichś podwyżek niekontrolowanych cen wody, zostaną zgłoszone w Senacie odpowiednie poprawki".

"Z dzisiejszego dnia proponuję, żebyście wszyscy państwo zapamiętali dwie prawdy: podwyżek wody nie będzie, reforma sądownictwa będzie" - powiedziała - zwracając się do posłów - premier.

Nowe przepisy ustawy o Prawie wodnym zakładają pełne wdrożenie unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW), w tym jej kontrowersyjny artykuł 9 mówiący o zwrocie kosztów usług wodnych. Polska była już upomniana przez Komisję Europejską za niewdrożenie tych przepisów.

Nowe przepisy mają spełnić warunki wstępne RDW, co pozwoli wykorzystać 3,5 mld euro z funduszy europejskich m.in. na inwestycje przeciwpowodziowe. Ustawa implementuje w sumie osiem unijnych dyrektyw - m.in. ściekową i azotanową, wprowadza zmiany do 45 obowiązujących ustaw.