Jeśli kogoś można nazwać kanalią, to panie prezesie niech pan szuka tych ludzi we własnych szeregach - tak poseł UED Jacek Protasiewicz odniósł się do słów Jarosława Kaczyńskiego do opozycji. Wniósł też o odrzucenie "haniebnego i skandalicznego" projektu ustawy o SN w drugim czytaniu.

Poseł UED ocenił, że z ust szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego padły "skandaliczne słowa". Kaczyński mówił: "Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego śp. brata, niszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami".

"Ja patrzę po tej sali i widzę bohaterów tego wystąpienia głównie po tej części" - mówił zwracając się do posłów PiS. "Jeśli kogoś można nazwać kanalią, to panie prezesie niech pan szuka tych ludzi we własnych szeregach" - dodał.

Zapowiedział, że koło UED nie będzie uczestniczyło w debacie nad projektem ustawy o SN "w tym trybie i w takiej atmosferze". W ocenie Protasiewicza, do posłów PiS "nie docierają żadne argumenty: ani ekspertów międzynarodowych, ani autorytetów prawniczych".

Poparł też wniosek PSL o odrzucenie "haniebnego i skandalicznego" projektu ustawy w drugim czytaniu.