Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa jest niezgodna z konstytucją, ale przede wszystkim niszczy trójpodział władzy w Polsce - mówił w środę lider PO Grzegorz Schetyna. Będziemy walczyć w Senacie, na końcu zostaje jeszcze prezydent - dodał.

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o KRS - większość posłów opozycji nie wzięła udziału w głosowaniu. Schetyny mówił w Polsat News, że nowelizacja ustawy o KRS jest "niezgodna z konstytucją, ale przede wszystkim niszczy trójpodział władzy w Polsce".

"Można krytykować KRS, ja nie mówię, żeby nie krytykować, nie zmieniać, nie korygować. Mówię tylko o tym, że wygasza się kadencje obecnych sędziów, że przekazuje się decyzje parlamentowi, czyli tak naprawdę PiS-owskiej większości. To jest anihilacja niezależnych sądów i niezależnych sędziów" - powiedział szef PO.

Ustawa o KRS, przygotowana przez rząd, przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Według opozycji - która chce odrzucenia projektu - kadencji członków Rady nie można wygasić ustawą zwykłą, bo wymagałoby to zmiany konstytucji.

Schetyna wyraził nadzieję, że sędziowie będą się bronić. "Warto ciągle robić wiele, żeby nie dopuścić tej ustawy do wprowadzenia, do nabrania mocy legislacyjnej. Będziemy walczyć w Senacie, na końcu zostaje prezydent Duda" - zaznaczył Schetyna.

Odniósł się także do nieoficjalnych informacji, według których prezydent Andrzej Duda zawetuje nowelizację ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych. Nowelizacja ustawy o RIO, którą przygotował rząd, zmienia zasady wyłaniania prezesów izb i rozszerza uprawnienia nadzorcze izb nad jednostkami samorządu terytorialnego.

Zdaniem Lidera PO, ewentualne weto będzie sprawdzianem niezawisłości i niezależności prezydenta. "To jest pytanie, czy prezydenta stać (...) na suwerenność swojej pozycji" - powiedział Schetyna. "Zobaczymy, bo jeżeli prezydent zawetuje złą ustawę o RIO, niszczącą samorząd, to tak naprawdę w konsekwencji powinien zawetować ustawę o KRS-ie, z podobnych przyczyn" - dodał.

Z kolei nowelizacja dot. regionalnych izb obrachunkowych zmienia zasady wyłaniania prezesów izb i rozszerza uprawnienia nadzorcze izb nad jednostkami samorządu terytorialnego. Ponadto m.in. nowela daje premierowi prawo zawieszenia organów jednostek samorządu terytorialnego i ustanowienia zarządu komisarycznego na okres do dwóch lat w razie "nierokującego szybkiej poprawy i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu przez nie zadań publicznych".