"Wielka zmarnowana okazja" - tak watykański dziennik "L'Osservatore Romano" podsumował w sobotę szczyt G20 w Hamburgu. Szczególnie negatywnie gazeta oceniła brak porozumienia w sprawie kar dla przemytników migrantów.

"Z powodu sprzeciwu Rosji i Chin fiaskiem zakończyła się podjęta przez Unię Europejską próba włączenia do dokumentu końcowego szczytu w Hamburgu fragmentu o międzynarodowych krokach przeciwko przemytnikom" - zauważono w nawiązaniu do propozycji przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

"To aspekt o centralnym znaczeniu w odniesieniu do kryzysu związanego z imigracją" - przypomina dziennik w artykule redakcyjnym zatytułowanym "G20 bez porozumień".

Wiadomość tę połączono w artykule z doniesieniami o kolejnej katastrofie łodzi z migrantami na wodach libijskich, w której zginęło około 35 osób.

Niemieckie obrady nie skończyły się "pozytywnym bilansem" - dodano w komentarzu. Wymienione w nim zostały także inne kwestie, które podzieliły uczestników obrad, wśród nich ochronę klimatu.

Gazeta uznała, że w kwestii krytyki protekcjonizmu wypracowano tylko "letnie porozumienie, wynik kruchego kompromisu".