Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę, że podczas szczytu G20 nie będzie rozstrzygany „los Ukrainy bez udziału Ukrainy” – poinformowała administracja prezydencka w Kijowie po rozmowie telefonicznej dwojga przywódców.
Reklama

Do rozmowy doszło w środę wieczorem, a jej tematem były m.in. przygotowania do spotkania liderów Niemiec i Francji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na szczycie G20 w Hamburgu.

Merkel i Poroszenko poruszyli też kwestię realizacji mińskich porozumień w sprawie uregulowania konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodzie Ukrainy. „(Przywódcy) wyrazili zaniepokojenie w związku z łamaniem przez rosyjskich bojowników ustaleń o zawieszeniu broni” – przekazano w komunikacie.

Poroszenko zwrócił uwagę na konieczność uwolnienia jeńców przetrzymywanych przez separatystów i osób więzionych na terytorium Rosji oraz omówił z niemiecką kanclerz problemy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa działającym w Donbasie obserwatorom Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Poroszenko i Merkel podkreślili także, że konieczna jest kontynuacja kontaktów w formacie normandzkim w celu nakłonienia Rosji do realizacji mińskich porozumień w sprawie Donbasu – oświadczyła administracja Poroszenki.

Rozmowy w formacie normandzkim prowadzą Francja, Niemcy, Ukraina i Rosja. W ubiegłym tygodniu podczas wizyty Poroszenki w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron mówił, że do kolejnego spotkania w tym gronie powinno dojść pod koniec czerwca lub na początku lipca.

Następnie szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin oświadczył, że Ukraina przygotowuje telekonferencję państw formatu normandzkiego, jednak do tej pory do niej nie doszło.