Prezydenci Rosji Władimir Putin i USA Donald Trump z pewnością spotkają się w kuluarach szczytu G20 w Hamburgu w przyszłym tygodniu, ale odrębnego spotkania nie zaplanowano - oświadczył w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Przypomniał, że obecnie chodzi tylko o to, że obaj liderzy będą brać udział w szczycie G20 w Hamburgu i - jak powiedział - "w każdym razie tam się spotkają". "Ale jeśli mówimy o odrębnym spotkaniu, to takiego spotkania się nie przygotowuje" - cytuje jego słowa agencja TASS.

Tymczasem przebywający z wizytą w Moskwie minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel wyraził nadzieję, że na zbliżającym się szczycie G20 uda się doprowadzić do spotkania Putina z Trumpem. "Mamy nadzieję, że (...) będziemy mieli okazję doprowadzić do spotkania prezydenta USA i pana" - powiedział niemiecki minister na spotkaniu z rosyjskim prezydentem.

Reklama

Dzień wcześniej w Krasnodarze Gabriel powiedział, że jego kraj przyjmie z zadowoleniem spotkanie przywódców USA i Rosji w Hamburgu. Ze swej strony szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że Rosja uważa, iż "byłoby niewłaściwe", gdyby prezydenci biorący udział w tym samym forum "nie mogli porozmawiać, przy czym - o wielu kwestiach".

Szczyt G20 odbędzie się 7 i 8 lipca. Przedstawiciele grupy 20 najbardziej rozwiniętych i wpływowych państw świata będą rozmawiać m.in. o klimacie, handlu, terroryzmie, uchodźcach oraz wzroście gospodarczym.