Dotychczasowe rozmowy polsko-ukraińskie nt. miejsc pamięci narodowej były trudne; MSZ optymistycznie ocenia jednak perspektywę osiągnięcia porozumienia i cofnięcia zakazów dotyczących działań polskich na Ukrainie - przekazał PAP resort dyplomacji. Jak podkreślono, obu stronom zależy na współpracy.

W poniedziałek prezes IPN Jarosław Szarek wyraził nadzieję na "polityczne wsparcie MSZ" w kontaktach z Ukrainą dotyczących wstrzymania - decyzją tamtejszych władz - legalizacji polskich upamiętnień, a także prowadzonych w tym kraju przez Instytut prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych. Jak ocenił Szarek, dotychczasowe rozmowy w tej sprawie okazały się "zupełnie bezowocne".

Odnosząc się do tych słów szefa IPN na prośbę PAP służby prasowe MSZ zapewniły, że resort "deklaruje gotowość dalszego wsparcia politycznego dla inicjatyw podejmowanych przez polski Instytut Pamięci Narodowej w dziedzinie współpracy ze stroną ukraińską". Wskazano, że "kwestia polsko-ukraińskiego dialogu historycznego, w tym tematyki miejsc pamięci narodowej, jest ważnym składnikiem stosunków bilateralnych", który poruszany jest "praktycznie na wszystkich szczeblach kontaktów dwustronnych".

Reklama

MSZ przyznało jednocześnie, że dotychczasowe rozmowy polsko-ukraińskie dotyczące miejsc pamięci narodowej "były trudne, szczególnie po emocjonalnej reakcji ukraińskiego IPN po demontażu nielegalnego upamiętnienia ukraińskiego w Hruszowicach (woj. podkarpackie)".

"W opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych emocjonalna decyzja ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej utrudnia polsko-ukraiński dialog historyczny. Jesteśmy zdania, że zamiast niepotrzebnego zaogniania relacji w tej wrażliwej sferze, należy przede wszystkim skupić się na zdiagnozowaniu i rozwiązywaniu problemów" - podkreślono w przekazanym PAP stanowisku.

Służby prasowe MSZ zwróciły zarazem uwagę, że jednym z problemów, które domagają się rozwiązania, jest "nielegalny status wielu ukraińskich upamiętnień w Polsce". W rozmowach na ten temat - zaznaczono - deklarację dobrej woli "złożyło zarówno MKiDN, jaki polski IPN".

Ministerstwo podkreśliło również, że "optymistycznie ocenia perspektywę osiągnięcia porozumienia w tej sprawie oraz cofnięcia zakazów dotyczących działań polskich na Ukrainie wydanych przez ukraiński Instytut Pamięci Narodowej". W przekazanym PAP stanowisku wyrażono przekonanie, iż "obydwu stronom zależy na współpracy, a także godnym upamiętnieniu Polaków i Ukraińców spoczywających po obydwu stronach granicy".

Zapowiedziano ponadto, że MSZ będzie "ze swojej strony wspierać dialog instytucji polskich i ukraińskich, poruszając wymienione powyżej kwestie także na najwyższych szczeblach kontaktów dwustronnych".