Przebywający w Pekinie szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział w poniedziałek, że kolejne spotkanie w sprawie uregulowania konfliktu syryjskiego odbędzie się 10 lipca w Astanie. Weźmie w nim udział specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura.

Ławrow uczestniczy w stolicy Chin w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA). Kraje te zajmują razem 26 procent powierzchni lądów Ziemi, a populacja stanowi 41 procent jej ludności. Ich gospodarki wytwarzają około jednej piątej światowego PKB.

"Usłyszeliśmy dziś od naszych kolegów i przyjaciół wysoką ocenę wysiłków, jakie Rosja podejmuje wraz z Turcją i Iranem w ramach +procesu astańskiego+" - powiedział Ławrow.

Reklama

Minister przypomniał, że na majowym spotkaniu w stolicy Kazachstanu uzgodniono utworzenie stref bezpieczeństwa w Syrii i w podpisanym wtedy memorandum znalazł się zapis, że Rosja, Turcja i Iran - państwa, które są gwarantem tego porozumienia, z zadowoleniem przyjmą włączenie się do tego procesu innych krajów.

Wcześniej ustalono, że na kolejnym spotkaniu w sprawie Syrii ma być zakończone wytyczanie parametrów dotyczących sytuacji w tych strefach. "Kiedy będą jasne konkrety, będziemy gotowi rozpatrzyć propozycje innych państw zainteresowanych wniesieniem wkładu w realizację tej inicjatywy" - oświadczył Ławrow.

W sobotę biuro de Mistury poinformowało, że siódma runda syryjskich negocjacji rozpocznie się w 10 lipca w Genewie. Wcześniej w ubiegłym tygodniu de Mistura oświadczył, że rozmowy pokojowe będą uzależnione od postępu w wytyczaniu stref bezpieczeństwa w Syrii.