Północnokoreański żołnierz zdezerterował we wtorek na południowokoreańską stronę granicy - poinformowały władze wojskowe Korei Południowej.

Według nich około 19.50 czasu lokalnego północnokoreański żołnierz przekroczył linię demarkacyjną w środkowej części tzw. strefy zdemilitaryzowanej rozgraniczającej oba państwa koreańskie i oddał się w ręce południowokoreańskich wartowników. Nie doszło przy tym do żadnej wymiany ognia. Gdy stało się jasne, z jakimi zamiarami uciekinier przybywa, został odprowadzony na posterunek graniczny.

Żołnierz jest przesłuchiwany, by wojsko mogło poznać powody, z jakich zdecydował się na dezercję. "W tej chwili nie dysponujemy żadnymi informacjami o uciekinierze" - powiedział południowokoreańskiej agencji Yonhap pragnący zachować anonimowość przedstawiciel południowokoreańskiej armii. "Prawdopodobnie jutro rano dowiemy się, jaki był powód jego ucieczki" - twierdzi źródło Yonhap.

Do poprzedniej dezercji przez granicę doszło 29 września ubiegłego roku. Od 2010 roku w ten sposób na Południe przedostało się nie więcej niż dziesięciu Koreańczyków z Północy. Oba państwa koreańskie pozostają w stanie wojny, gdyż konflikt zbrojny między nimi zakończył się w 1953 roku rozejmem, a układu pokojowego dotąd nie podpisano.