Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zwiększy liczbę swoich obserwatorów na Ukrainie – oświadczył w środę w Kijowie Sebastian Kurz, szef MSZ Austrii, która sprawuje obecnie przewodnictwo w OBWE.

„Jako szef OBWE pragnę poinformować, że Specjalna Misja Monitoringowa OBWE zostanie zwiększona z 700 do tysiąca obserwatorów” – powiedział na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawłem Klimkinem.

Ukraiński dyplomata opowiedział się za rozszerzeniem mandatu misji OBWE i ocenił, że konieczne jest jej wzmocnienie.

„Niestety, misja nie jest dopuszczana do większości miejsc w Donbasie i nie może być tam obecna przez całą dobę, jednak misja jest dziś jedynym sposobem kontrolowania działań rosyjskiego agresora. Rozmawialiśmy dziś o jej wzmocnieniu i z punktu widzenia obecności i liczby obserwatorów, i z punktu widzenia technicznego” – powiedział Klimkin.

Kurz spotkał się także w Kijowie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, który zaapelował do OBWE o aktywizację konsultacji na rzecz wysłania do Donbasu uzbrojonej misji policyjnej tej organizacji.

W trakcie rozmowy poruszono m.in. kwestię deokupacji zaanektowanego przez Rosję w 2014 r. Krymu – poinformowała administracja prezydencka. „Petro Poroszenko pogratulował decyzji Komitetu Stałych Przedstawicieli UE o przedłużeniu na rok +krymskiego pakietu+ sankcji i wyraził oczekiwanie, że zostanie ona poparta na szczeblu ministrów spraw zagranicznych UE 19 czerwca” – ogłoszono w komunikacie.

Podczas pobytu w Kijowie Kurz poinformował, że Austria wydzieli 1 mln euro na rozminowanie obwodu donieckiego i ługańskiego. Jego wizyta na Ukrainie potrwa do czwartku.