Ćwiczenie Renegade-Sarex to sprawdzian reakcji na zagrożenie terrorystyczne, a także element przygotowań do nadchodzącej sesji UNESCO w Krakowie – powiedział szef MON Antoni Macierewicz, który w środę obserwował epizod ćwiczenia w podwarszawskim Zegrzu.

W działaniach nad Zalewem Zegrzyńskim ćwiczono akcję ratowania załogi i pasażerów samolotu, który przymusowo wodował na jeziorze. W akcji uczestniczyły śmigłowce wojska i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ratownicy WOPR, straż pożarna i policja.

Minister zaznaczył, że operacją dowodziło Centrum Operacji Powietrznych łącząc wysiłki wojska, policji, straży pożarnej i innych służb; i podkreślił skuteczne podjęcie z wody rozbitków, w których wcielili się studenci WAT. W ćwiczeniu wzięli udział także słuchacze Centrum Szkolenia Policji.

"Równocześnie te ćwiczenia pokazały różne kwestie, które trzeba będzie jeszcze uzupełnić, głównie w zakresie łączności, także wyposażenia w łączność ratowników, którzy towarzyszą rozbitkom" – powiedział Macierewicz.

Podkreślił, że ćwiczenie kategorii Renegade, zakładające przejęcie statku powietrznego, dotyczy zagrożeń terrorystycznych, "do których przykładamy olbrzymią wagę i które są dla nas być może najistotniejsze".

Dodał, że ćwiczenie "choć ma charakter rutynowy", jest także przygotowaniem do nadchodzącego spotkania UNESCO w Krakowie (41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, której gospodarzem po raz pierwszy będzie Polska). W roli obserwatorów obecne będą również delegacje rządowe z blisko 170 Państw-Stron Konwencji oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych afiliowanych przy UNESCO., a kierują nim osoby, które przygotowywały m. in. ubiegłoroczny szczyt NATO w Warszawie.

Jak powiedział minister, ćwiczenie wykazało skuteczność śmigłowców, zdolność do interwencji, przećwiczono także dostawy paliwa w trakcie operacji.

Również dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Sławomir Wojciechowski dodał, że ćwiczenie jest cykliczne, wykorzystuje się w nim wnioski z poprzednich edycji, jest, także przygotowaniem do dużych imprez.

"Ćwiczenie służy również eksperymentowaniu, sprawdzaniu nowych rozwiązań, tak abyśmy w sytuacjach naprawdę kryzysowych, najbardziej niebezpiecznych, byli dobrze przygotowani" – powiedział. Zaznaczył, że ćwiczenie obejmuje zasięg od morza po góry, a "kluczowym, rozstrzygającym elementem jest czas"

Podkreślił "coraz większe otwarcie" na ćwiczenie, w którym uczestniczą cywilne instytucje, administracja państwowa, włączają się w nie także stowarzyszenia.

Od wtorku do piątku ćwiczenie prowadzi Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Celem jest doskonalenie współdziałania Sił Zbrojnych RP oraz układu pozamilitarnego w przeciwdziałaniu zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz akcjach poszukiwawczo-ratowniczych na morzu i lądzie.

W ćwiczenie angażują się także Dowództwo Generalne RSZ, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Sztuki Wojennej oraz Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie.

W poszczególnych epizodach uczestniczą Straż Graniczna, policja, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Państwowa Straż Pożarna, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Urząd Morski w Gdyni, Port Lotniczy Modlin, Aeroklub Krakowski, Aeroklub Podhalański, Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, a także przedstawiciele urzędów wojewódzkich woj. mazowieckiego, małopolskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Ćwiczenie ma sprawdzić procedury współdziałania sił zbrojnych z układem pozamilitarnym przy neutralizacji zagrożeń terrorystycznych z wykorzystaniem statku powietrznego, a także procedury ratowania zdrowia i życia ludzkiego w obszarze morskim i lądowym po katastrofie lotniczej.

Ćwiczenie ma poprawić efektywność funkcjonowania obrony powietrznej w czasie pokoju. Do systemu obrony powietrznej zostanie włączone lotnictwo aeroklubowe, którego zadaniem będzie patrolowanie rejonów ograniczeń lotów (ROL) oraz przekazywanie informacji o wykrytych zagrożeniach do właściwych podmiotów Sił Zbrojnych RP.

Czerwcowe manewry to pierwsza tegoroczna edycja cyklicznych ćwiczeń Renegade; druga odbywa się jesienią.