“W naszych czasach bardzo potrzeba modlitwy chrześcijan, żydów i muzułmanów o pokój” - mówił w środę papież Franciszek podczas audiencji generalnej. W ten sposób zapowiedział czwartkową inicjatywę „Minuta dla pokoju”, która odbędzie się w wielu krajach świata.

Zwracając się do ponad 15 tys. wiernych obecnych na audiencji na placu Świętego Piotra papież wyjaśnił, że inicjatywa "Minuta dla pokoju" organizowana jest w rocznicę spotkania modlitewnego w intencji pokoju, w którym uczestniczył w Watykanie 8 czerwca 2014 roku wraz z ówczesnym prezydentem Izraela Szimonem Peresem i przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

O innej inicjatywie w intencji pokoju Franciszek mówił pielgrzymom z Polski. Pozdrowił przybyłą z Radomia delegację stowarzyszenia "Comunita Regina della Pace". Franciszek powiedział następnie: „W ramach podjętej inicjatywy 12 Gwiazd w koronie Maryi Królowej Pokoju realizuje ono projekt ustanowienia w świecie 12 centrów adoracji Eucharystii i nieustannej modlitwy o pokój, w miejscach najbardziej zapalnych”.

„Na ich prośbę poświęciłem dzisiaj ołtarz adoracji: Adoratio Domini in unitate et pace przeznaczony dla Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Namyang w Korei Południowej. Niech waszej modlitwy o pokój nie zabraknie podczas nabożeństw czerwcowych, poświęconych szczególnej czci Serca Pana Jezusa” - wezwał Polaków.

Wcześniej w katechezie papież powiedział, że nazywanie Boga Ojcem jest „wielką rewolucją, jaką chrześcijaństwo odciska w psychologii religijnej człowieka”.

Dodał też: „Możemy być dalecy, wrogo nastawieni, możemy określać się jako bezbożnicy. Ale Ewangelia Jezusa Chrystusa objawia nam, że Bóg nie może być bez nas". "On nigdy nie będzie Bogiem bez człowieka” - wskazał Franciszek.