Gdański biznesmen Marius Olech jest jedną z osób, które w lipcu przesłuchać ma sejmowa komisja śledcza ds Amber Gold – wynika z nowego harmonogramu przesłuchań, do którego dotarła PAP. Komisja wyznaczyła też kolejny termin przesłuchania prok. Barbary Kijanko.

Przesłuchanie Kijanko - prokurator Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz - wyznaczono na 4 lipca wyznaczono. To ona jako pierwsza zajmowała się sprawą Amber Gold po zawiadomieniu gdańskiej prokuratury przez Komisję Nadzoru Finansowego, iż spółka ta prowadzi działalność bankową bez zezwolenia.

Przesłuchanie Kijanko miało się odbyć już dwukrotnie - w listopadzie ub.r. oraz pod koniec lutego br., ale za każdym razem przebywała ona na zwolnieniu lekarskim.

Z harmonogramu wynika, że 5 lipca przed komisją staną byli członkowie zarządu linii lotniczych Jet Air Zbigniew Młotkowski oraz Michał Swoboda. Z kolei na 18 lipca zaplanowano przesłuchanie byłego dyrektora marketingu w Jet Air Ireneusza Dylczyka. Tego samego dnia po południu zeznawać ma gdański biznesmen Marius Olech.

Nazwisko Olecha padało podczas prac komisji śledczej m.in. w kontekście inwestora interesującego się firmą Jet Air.

W połowie 2011 r. spółka Amber Gold przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express, pod którą działały linie OLT Express Regional (z siedzibą w Gdańsku, wykonujące rejsowe połączenia krajowe) oraz OLT Express Poland (z siedzibą w Warszawie, które wykonywały czarterowe przewozy międzynarodowe). Linie OLT Express rozpoczęły działalność 1 kwietnia 2012 r.

Pod koniec maja b. właściciel OLT Jet Air Poland Krzysztof Wicherek mówił, że szef Amber Gold Marcin P. nie był pierwszym potencjalnym inwestorem, który interesował się firmą Jet Air i że w 2011 r. Olech został mu przedstawiony jako "ewentualny, potencjalny inwestor, który w tym czasie mógł uratować Jet Air".

19 lipca przed komisją stanąć ma Andrzej Korytkowski, były prezes Finroyal, parabanku działającego w czasie funkcjonowania Amber Gold. Według ówczesnych doniesień medialnych obie firmy miały się połączyć.

Na 19 lipca zaplanowano też przesłuchanie Danuty Jacuk-Plichty, teściowej Marcina P., założyciela Amber Gold.

Głośno o sytuacji spółki Amber Gold zrobiło się w lipcu 2012 r., kiedy linie OLT Express zaczęły mieć kłopoty finansowe - zawieszono wówczas wszystkie rejsy regularne przewoźnika, a następnie spółka poinformowała, że wycofuje się z inwestycji w linie lotnicze. Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. W połowie sierpnia 2012 r. upadłość ogłosiła spółka Amber Gold.

Z materiału zebranego do tej pory przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi - która prowadzi śledztwo mające ustalić, gdzie trafiły pieniądze wyprowadzone z Amber Gold - wynika m.in., że od 15 grudnia 2011 r. do 30 sierpnia 2012 r. na rzecz OLT Express przelano z kont Amber Gold 5 mln 800 tys. dolarów i 43 mln 600 tys. zł. Jak ustalono, mimo tego OLT Express nie realizowała swoich zobowiązań finansowych wynikających choćby z konieczności uregulowania rat leasingowych za samoloty.