Prawosławny arcybiskup gen. Miron Chodakowski został powtórnie pochowany w monasterze w Supraślu - ustaliła PAP. Informację tę potwierdził rzecznik Prawosławnego Ordynariatu WP ks. płk. Aleksy Andrejuk.

Jak dodał, do powtórnego pochówku doszło we wtorek.

Arcybiskup Miron Chodakowski był zwierzchnikiem prawosławnego ordynariatu WP; zginął w katastrofie smoleńskiej. Został ekshumowany pod koniec kwietnia br.

W środę portal wPolityce podał, że w jego trumnie znaleziono szczątki biskupa polowego Tadeusza Płoskiego. Tej informacji nie potwierdzają jednak ani źródła prawosławne ani rzecznik Ordynariatu Polowego WP ks. płk. Zbigniew Kępa.

Wcześniej Prokuratura Krajowa potwierdziła, że szczątki innych ofiar katastrofy smoleńskiej znajdowały się też w trumnie gen. Włodzimierza Potasińskiego oraz gen. Bronisława Kwiatkowskiego. W kwietniu prokuratorzy informowali, że podczas prowadzonych od listopada ubiegłego roku sekcji zwłok stwierdzono w sumie 2 zamiany ciał i nieprawidłowości dotyczące pięciu trumien.

Prowadzone obecnie ekshumacje to efekt m.in. błędów jakie zostały stwierdzone w dokumentacji medycznej przygotowywanej przez stronę rosyjską. Pierwsze wątpliwości pojawiły się już w 2011 r. - wówczas przeprowadzono dziewięć ekshumacji, stwierdzono zamianę sześciu ciał. Na początku kwietnia ub.r. śledztwo smoleńskie od zlikwidowanej prokuratury wojskowej przejęła Prokuratura Krajowa. Postanowiła o przeprowadzenie ekshumacji pozostałych 83 ofiar katastrofy (cztery osoby zostały skremowane - PAP).