Co najmniej 26 Koptów, w tym wiele dzieci, zginęło w piątek w wyniku ataku zamaskowanych napastników na autokar pielgrzymów w środkowym Egipcie. Poniżej przedstawiamy główne ataki na społeczności chrześcijan na Bliskim Wschodzie w ostatnich latach.

31 października 2010 roku w ataku na kościół NMP w Bagdadzie zginęły 44 osoby, głównie kobiety i dzieci. Do zamachu przyznała się Al-Kaida. Był to najkrwawszy zamach na chrześcijańską wspólnotę w Iraku od amerykańskiej inwazji w 2003 roku, która zapoczątkowała exodus chrześcijan z tego kraju. Wiele kościołów zostało zniszczonych.

1 stycznia 2011 roku 23 osoby zginęły, a 79 zostało rannych w zamachu na kościół koptyjski w Aleksandrii w Egipcie, przeprowadzonym tuż po zakończeniu mszy na Nowy Rok. Nikt się nie przyznał; władze podały, że ataku dokonał zamachowiec samobójca kierowany z zagranicy.

20 października 2013 roku zaatakowano koptyjski kościół NMP w Kairze, gdzie odbywał się ślub. Zginęły cztery osoby.

Reklama

Był to pierwszy zamach na chrześcijan w egipskiej stolicy po obaleniu w lipcu w wojskowym zamachu stanu islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego. W Egipcie w tym czasie nasiliły się represje islamskich radykałów wobec chrześcijańskiej mniejszości, oskarżanej o wspieranie odsunięcia Mursiego od władzy. Atakowane i palone były dziesiątki kościołów, domów i sklepów należących do Koptów.

27 czerwca 2013 roku co najmniej cztery osoby zginęły w samobójczym zamachu w dzielnicy chrześcijańskiej na Starym Mieście w Damaszku.

Od początku wojny domowej w Syrii w 2011 roku liczni przedstawiciele mniejszości chrześcijańskiej cierpią z powodu okrutnych prześladowań ze strony dżihadystów i zniszczonych zostało wiele kościołów. Podczas walk o zajęcie Aleppo w katedrze maronickiej zawalił się dach. W Palmirze, gdzie dżihadyści zniszczyli bezcenne starożytne zabytki, kościół został przez nich zamieniony w punkt rekrutacyjny.

We wrześniu 2013 roku syryjska opozycja potępiła atak dżihadystów z Państwa Islamskiego na kościół Zwiastowania w Ar-Rakce, samozwańczej stolicy IS w Syrii, który został zamieniony na koszary.

25 grudnia 2013 roku co najmniej 14 osób zginęło w zamachu z użyciem samochodu pułapki na wiernych wychodzących po bożonarodzeniowej mszy z kościoła w Bagdadzie.

11 grudnia 2016 roku w samobójczym ataku na koptyjski kościół św. św. Piotra i Pawła w Kairze zginęło 29 osób. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie (IS).

9 kwietnia 2017 roku w Niedzielę Palmową terroryści z IS zaatakowali dwa koptyjskie kościoły na północy Egiptu: w Tancie i Aleksandrii. Zginęło 45 osób.