Krzywda, którą minister edukacji narodowej Anna Zalewska wyrządza dzieciom jest nie do naprawienia - oceniły w środę posłanki PO odnosząc się do zmiany, w ramach reformy edukacji, według której w całym cyklu kształcenia uczniowie będą mieli mniej godzin wychowania fizycznego niż dotąd.

Na środowej konferencji prasowej posłanka Urszula Augustyn, w gabinecie cieni PO odpowiadająca za edukację, oceniła, że "każdy dzień działania minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej przynosi nieodwracalne szkody".

"Obawiam się, że po PiS w szkołach trzeba będzie sprzątać długo, ale ta krzywda, którą pani minister wyrządza dzieciom jest nie do naprawienia" - dodała Augustyn odnosząc się do zmiany w kwestii liczby godzin wychowania fizycznego.

Reklama

Inna posłanka PO Małgorzata Niemczyk powiedziała z kolei, że jest "zdegustowana obojętną postawą ministra sportu i turystyki RP, ws. przyszłego zdrowia i wychowania fizycznego naszych dzieci i młodzieży".

W jej ocenie, akceptacja zmniejszenia liczby godzin wychowania fizycznego w związku z reformą systemu oświaty "to skandal".

Reklama

Niemczyk stwierdziła, że obojętność ministra sportu jest tym bardziej bulwersująca, ponieważ ten - w jej ocenie - nie walczy o środki, które w związku z wprowadzoną reformą oświaty pozostaną w resorcie edukacji narodowej, a "powinny przejść do Ministerstwa Sportu, by ten mógł stworzyć nowe programy i uzupełnić deficyty ruchy u dzieci w związku z zabraniem godzin wychowania fizycznego".

Zdaniem posłanki w dobie narastających problemów z otyłością i brakiem ruchu wśród społeczeństwa, zarówno minister sportu, jak i posłowie PiS powinni "zabiegać o każdą złotówkę na rzecz budżetu w Ministerstwie Sportu".

"Jest tylko jedno rozwiązanie tej sytuacji - jak najsprawniejsze ogłoszenie referendum, a następnie zatrzymanie zmian, które proponuje minister Zalewska" - podsumowała Augustyn.

Obecnie w klasach 4-6 szkoły podstawowej oraz w gimnazjach uczniowie mają 4 godziny wychowania fizycznego tygodniowo, w szkołach ponadgimnazjalnych zajęć WF są 3 godziny w tygodniu.

Zgodnie z rozporządzeniem o ramowym planie nauczania w szkołach podstawowych w klasach 4-8 mają być 4 godziny wychowania fizycznego w tygodniu, a w szkołach ponadpodstawowych - 3 godziny.

Oznacza to, że w całym cyklu kształcenia uczniowie będą mieli mniej godzin wychowania fizycznego, gdyż w pierwszej klasie liceum lub technikum odpowiadającej dotychczasowej trzeciej klasie gimnazjów zamiast 4 godzin WF będą mieli 3.