"Hasło tegorocznego marszu to: +Cała przyjemność po naszej stronie+. Chcemy, aby w tym kraju żyło nam się przyjemnie i wygodnie" - mówił Artur Maciejewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Queerowy Maj organizującego Marsz Równości. Jak dodał takie marsze odbywają się, by zwiększyć widoczność gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych, bo niewiedza o nich jest źródłem nienawiści i przemocy.

"Żądamy równości małżeńskiej. Żądamy prawa do adopcji. Żądamy respektowania praw osób transpłciowych. Żądamy karania przestępstw z nienawiści. Żądamy zakazu stosowania tortur nazywanych terapią reparatywną. Żądamy systemowego przeciwdziałania dyskryminacji" – napisali w manifeście organizatorzy Marszu Równości.

Jego uczestnicy rozwinęli ponad 30-metrową tęczową flagę. Szli ulicami Krakowa z hasłami: "Moje ciało, mój wybór", "Wolność, równość rodzina", "Trans is good", "Seks tak, seksizm nie". Skandowali m.in. "Każdy inny, wszyscy równi".

Zanim marsz wszedł do Rynku Głównego przed nim pojawiła się grupa działaczy Młodzieży Wszechpolskiej ubranych w zielone chirurgiczne stroje oraz stroje chroniące przez skażeniem oraz transparentem "Marsz do Kobierzyna" (znajduje się tam szpital dla osób z zaburzeniami psychicznymi - PAP). Odtąd obie grupy maszerowały oddzielone od siebie kordonem policjantów.

Pod kościołem św. Wojciecha na Rynku Głównym, przez który wiodła trasa Marszu Równości, doszło do utarczek słownych z uczestnikami kontrmanifestacji z Młodzieży Wszechpolskiej, Stowarzyszenia Trzecia Droga i Małopolskich Patriotów, którzy skandowali: "Zakaz pedałowania", "Chłopak, dziewczyna normalna rodzina". W odpowiedzi usłyszeli: "Homofobia to się leczy", "Nasze ulice, wasze lecznice", "Normalna rodzina, kocha nie wyklina".

Jak podała policja marsz przebiegł bez incydentów i nikt nie został zatrzymany. Według organizatorów w Marszu Równości uczestniczyło ponad 2,5 tys. osób.(PAP)