Prokuratury regionu wrocławskiego prowadzą w sumie 43 śledztwa ws. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie; w tych sprawach podejrzanych jest 18 osób, w tym pięciu adwokatów - poinformował w piątek prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

Szef PK podczas konferencji dotyczącej czwartkowych zatrzymań ośmiu osób w jednej ze spraw prowadzonych przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, powiedział, że w sumie zarówno we Wrocławiu jak i w Warszawie prowadzonych jest 175 postępowań ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

Dodał, że śledztwo w którym zatrzymano w czwartek osiem osób, zostało wszczęte w październiku 2016 r. i dotyczy w sumie czterech nieruchomości. Jak ujawnił Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski ujawnił, że zarzuty postawione zatrzymanym dotyczą oszustw na mieniu o wielkiej wartości. Święczkowski i Ziobro podkreślali, że zarzuty postawione tym 8 osobom dotyczą 4 nieruchomości. "Takich nieruchomości badanych są jeszcze setki" - dodał minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Reklama

"W tej sprawie zabezpieczono też szereg różnego rodzaju środków finansowych, papierów wartościowych, mienia. Dokonano zabezpieczeń majątkowych na ponad 8 mln zł. Biżuterie, luksusowe samochody, mercedesy, bentleye" - powiedział Święczkowski.