Prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił w czwartek podczas spotkania z władzami poszczególnych okręgów partii, że 1 lipca odbędzie się kolejna część kongresu Prawa i Sprawiedliwości - dowiedziała się PAP od polityków PiS.
Reklama

Pierwsza część kongresu odbyła się na początku lipca ubiegłego roku. Jarosław Kaczyński został wówczas ponownie wybrany na prezesa partii. Przekonywał też, że PiS jest ośrodkiem racjonalnego myślenia o Polsce i Europie.

Podczas wystąpienia, które otworzyło V kongres PiS w Warszawie, Kaczyński omówił drogę PiS od przegranych wyborów parlamentarnych w 2011 r. i rozłamu w partii do zwycięstwa w 2015 r. w wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Nakreślił wówczas cele swego obozu politycznego.

"PiS dziś jest ośrodkiem nie tylko rozsądnego, racjonalnego myślenia o Polsce, jest także ośrodkiem rozsądnego i racjonalnego myślenia o Europie i musimy o tym wiedzieć i nie powinniśmy mieć kompleksów" - oświadczył Kaczyński.

Oceniając obecną sytuację Kaczyński stwierdził: "idziemy we właściwym kierunku, ale kolumna nam się rozciągnęła, jest czołówka, ale (...) są też tabory". Jako obszary, które wymagają dalszych zmian wskazał, m.in. służbę zdrowia, system podatkowy oraz służbę dyplomatyczną.

Zaznaczył też, że obecnie w Polsce podejmowanych jest bardzo dużo decyzji personalnych i wobec tego "muszą być popełniane błędy, tego się nie da uniknąć". Według niego nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że błędy te - jak mówił - "będą weryfikowane i naprawiane".

Podkreślił także, że PiS ma pełne szanse na kolejne zwycięskie wybory, ale pod dwoma warunkami: pierwszy z nich to dotrzymanie zobowiązań, a drugi, że rządy PiS będą przeciwieństwem rządów PO i PSL.