16 maja w Genewie ma się rozpocząć kolejna runda rozmów pokojowych w konflikcie syryjskim - poinformował w poniedziałek późnym wieczorem specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura.

Dotychczasowe rozmowy, prowadzone w Genewie pod auspicjami ONZ, nie przyniosły konkretnych rezultatów, mimo pewnych postępów, które przedstawiciele władz w Damaszku i zbrojnej opozycji osiągnęli podczas negocjacji w marcu.

W ubiegłym tygodniu Staffan de Mistura wziął udział w charakterze obserwatora w rozmowach w stolicy Kazachstanu, Astanie, gdzie Rosja, Iran i Turcja osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia stref bezpieczeństwa w Syrii.

De Mistura z zadowoleniem przyjął to porozumienie jako "ważny, obiecujący krok we właściwym kierunku w procesie deeskalacji konfliktu".

Przedstawiciele zbrojnej opozycji syryjskiej opuścili posiedzenie w Astanie w proteście przeciwko udziałowi Iranu. Moskwa i Teheran wspierają w konflikcie syryjskim prezydenta Baszara el-Asada.

Według zbrojnej opozycji syryjskiej takie porozumienie zagraża integralności terytorialnej kraju. Opozycja wyklucza też zaakceptowanie Iranu jako jednego z gwarantów planu pokojowego.

Agencja AFP przypomina, że trwająca od 2011 roku w Syrii wojna domowa kosztowała już życie ponad 320 tysięcy ludzi.