Katar jest dziś największym dostawcą gazu do gazoportu w Świnoujściu, następuje intensyfikacja współpracy w tym zakresie - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że wizyta emira Kataru w Polsce przełoży się na poszerzenie relacji obu państw również w innych dziedzinach.

W piątek w Warszawie oficjalną wizytę składa emir Kataru szejk Tamim ibn Hamad Al-Thani. Po romowach w cztery oczy oraz spotkaniu delegacji prezydent Duda wyraził satysfakcję i radość z powodu tej wizyty.

"Wizyty, która jest (...) wizytą historyczną, stosunki polsko-katarskie, stosunki dyplomatyczne, liczą sobie 28 lat, w ciągu ostatnich, można już powiedzieć 8 lat następuje intensyfikacja, relacji gospodarczych" - powiedział prezydent.

Podkreślił, że "Katar jest dzisiaj największym dostawcą gazu do polskiego gazoportu w Świnoujściu". "Ta umowa, która została zawarta w roku 2009, w tym roku w marcu doczekała się rozszerzenia i te dostawy na podstawie zawartego w tym roku porozumienia zostaną zwiększone dwukrotnie w stosunku do tego, co było do tej pory, a więc następuje w tym zakresie intensyfikacja współpracy" - powiedział Duda.

Wyraził nadzieję, że wizyta emira Kataru przełoży się "w sposób, bardzo wymierny" na poszerzenie relacji polsko-katarskich. "I to zarówno relacji gospodarczych, jak i relacji kulturalnych, jak i współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia " - powiedział Duda.

Dodał, że w piątek odbyło się polsko-katarskie forum gospodarcze. "Dyskutowano o różnych formułach współpracy gospodarczej, są prowadzone rozmowy dotyczące współpracy jeżeli chodzi o przemysł produkcji żywności, są prowadzone rozmowy jeżeli chodzi o współpracę w zakresie przemysłu farmaceutycznego" - mówił prezydent. Zaznaczył, że zostały zawarte cztery umowy międzyrządowe, w tym umowa dotyczące szeroko pojętej współpracy gospodarczej.

"Nie będę ukrywał, liczymy również na to, że polskie firmy, przede wszystkim budowlane, będą mogły wziąć udział w wielkim rozwoju inwestycyjnym, jaki jest w tej chwili realizowany w Katarze" - powiedział prezydent Duda.

Jak dodał, rozmowa z emirem Kataru dotyczyła także kwestii związanych z procesami pokojowymi na Bliskim Wschodzie, a także współpracy przemysłów obronnych. "Mam nadzieję, że Katar będzie zainteresowany ofertą polskiego przemysłu zbrojeniowego" - powiedział prezydent.