Katar jest ważnym partnerem dla Polski w dziedzinie energetyki, ale mam nadzieję, że już wkrótce współpraca ta rozszerzy się na inne gałęzie gospodarki - powiedział wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin dziennikarzom w piątek podczas Katarsko-Polskiego Forum Gospodarczego.

Wicepremier podkreślił, że zwłaszcza udział polskich firm w inwestycjach infrastrukturalnych "to byłoby coś, co mogłoby pchnąć stosunki polsko-katarskie na nowe tory". Wyjaśnił, że wizyta jest szansą dla sektora budowlanego, który może skorzystać na organizacji w Katarze piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku.

Gowin przypomniał też, że gazoport w Świnoujściu działa i zdecydowanie zwiększa zakres bezpieczeństwa energetycznego Polski. "W marcu podpisane zostało dodatkowe porozumienie między PGNiG a Qatargas. Wolumen gazu skroplonego pobieranego z Kataru będzie znacznie większy" - wyjaśnił. I dodał: "Na razie jest za wcześnie (żeby mówić o dodatkowym kontrakcie gazowym - PAP). Wydaje się, że porozumienie (podpisane w marcu-PAP) w tej chwili wyczerpuje potrzeby polskiej strony".

Chodzi o ponad 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie. "Zwiększy to bezpieczeństwo energetyczne Polski do roku 2034" - podkreślił Gowin podczas warszawskiego forum.

Minister ekonomii i handlu Kataru Ahmed Bin Jassim Bin Mohamed al-Thani dodał, że Polska i Katar "dzielą aspiracje do stworzenia stabilnej przyszłości dla swoich obywateli"; mają duży potencjał do współpracy, ponieważ Polacy i Katarczycy dobrze się uzupełniają.

Jak wskazał z kolei prezes Katarskiej Izby Gospodarczej Sheikh Khalifa Bin Jassim Bin Mohammed Al Thani, "Polska jest jedną z najszybciej rosnących gospodarek UE, zaś Katar najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem na świecie.(...) Spotkanie to będzie zatem dobrą okazją do nawiązania kontaktów w przyszłości".

Wartość wymiany handlowej Polski z Katarem osiągnęła w 2016 roku ponad 380 milionów dolarów. Import do Polski o ponad 200 milionów dolarów przekracza eksport rodzimych towarów do Kataru.