Nie uważam, aby w tym momencie było potrzebne przyjmowanie w Polsce nowej konstytucji - powiedział w środę rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, odnosząc się do słów prezydenta Andrzeja Dudy.

Prezydent mówił w środę podczas uroczystości na Placu Zamkowym, że chce, aby w sprawie Konstytucji RP odbyło się w naszym kraju w przyszłym roku, roku 100-lecia niepodległości, referendum. Według prezydenta w 2018 r. naród polski i powinien się wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa. Jak dodał, naród powinien się wypowiedzieć na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu.

"Konstytucja z 1997 r. jest konstytucją dość nowoczesną; jeśli byłaby konieczność, to można by dokonać jakichś drobnych zmian, np. określić lepiej funkcje Trybunału Stanu, natomiast nie wydaje mi się, by to był moment na dokonywanie fundamentalnych zmian w naszym porządku konstytucyjnym" - powiedział dziennikarzom Bodnar, który uczestniczył w centralnych obchodach Konstytucji 3 maja na pl. Zamkowym w Warszawie.

Reklama

RPO dodał, że w demokratycznym państwie jest naturalne, że przeprowadza się konsultacje dotyczące "różnych potrzebnych zmian". "Pytanie jest takie, czy my faktycznie potrzebujemy gruntownej reformy całego ustroju państwa; raczej takiej potrzeby nie widzę" - oświadczył.

Prezydent w wystąpieniu na pl. Zamkowym podczas uroczystych obchodów święta Konstytucji 3 Maja mówił: "W moim przekonaniu jako prezydenta, moi rodacy mają prawo się wypowiedzieć, czy konstytucja obowiązująca w Polsce od 20 lat funkcjonuje dobrze, czy są zadowoleni z tego modelu ustrojowego, czy też wymaga on zmian, a Polska i Polacy zasługują na nową konstytucję". Jak zaznaczył, "czas rozpocząć tę ważną debatę, czas rozpocząć tę debatę w 20-lecie konstytucji, czas rozpocząć tę debatę na rok przed 100. rocznicę odzyskania niepodległości".