PO chce, by minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro objął specjalnym nadzorem śledztwo dot. przetargu na śmigłowce dla wojska - poinformowali posłowie Platformy. We wtorek zostało do szefa MS wystosowane pismo w tej sprawie.

"Wnioskujemy do prokuratora generalnego, pana Zbigniewa Ziobry o objęcie specjalnym nadzorem przez prokuraturę generalną śledztwa dotyczącego Caracali" - powiedział Mariusz Witczak (PO) na wtorkowej konferencji prasowej.

Platforma jakiś czas temu skierowała do prokuratury w Szczecinie, która - na wniosek PiS - bada okoliczności przeprowadzenia przetargu na zakup śmigłowców dla wojska, dwa zawiadomienia. W pierwszym z nich PO chce m.in. zbadania, czy w związku z zakończeniem rozmów offsetowych z Airbus Helicopters w sprawie kupna helikopterów Caracal nie doszło do działania na szkodę państwa; w drugim wskazuje na konieczność przesłuchania dr. Wacława Berczyńskiego w związku z jego wypowiedzią dla "Dziennika Gazety Prawnej" o rzekomym "wykańczaniu Caracali".

"Przy takiej wadze problemu - z jednej strony kwestii bezpieczeństwa narodowego, z drugiej - miliardów w tle, nie wyobrażamy sobie, żeby Prokuratura Regionalna nie otrzymała wsparcia od prokuratora generalnego, tym bardziej, że pojawiają się nowe wątki" - zaznaczył Witczak.

Jak dodał, najbardziej interesującym wątkiem jest "niejasna rola" dr. Berczyńskiego w postępowaniem przetargowym.