W piątek w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość ogłoszenia kolejnej listy ofiar totalitaryzmów, których szczątki zidentyfikowano dzięki badaniom DNA. W uroczystości - jak poinformował w środę IPN - weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

"21 kwietnia 2017, o godzinie 11, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbędzie się konferencja identyfikacyjna, podczas której w obecności rodzin osób zamordowanych oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy podane zostaną kolejne nazwiska odnalezionych i zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów" - poinformował na swojej stronie internetowej IPN.

Liczba i tożsamość zidentyfikowanych ofiar - jak podkreślił w niedawnej rozmowie z PAP wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk - może być ujawniona wyłącznie podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. "To zasada, której trzymamy się od początku naszej działalności" - zaznaczył Szwagrzyk, który kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Ogłoszone identyfikacje - jak informowała PAP w ubiegłym tygodniu - mają dotyczyć szczątków ofiar, które zostały wydobyte w toku prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut od 2012 r. Badania DNA przeprowadzali specjaliści genetycy m.in. ze Szczecina, Wrocławia i Lublina.

W przypadku prac badaczy z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, działającej przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, ustalono tożsamość 14 nowych osób. Osiem z nich - jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP - to ofiary zbrodni komunistycznych, a sześć - zbrodni niemieckich. Ich szczątki wydobyto podczas prac ekshumacyjnych na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie oraz w Białymstoku.

Poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar zbrodni komunistycznych IPN prowadzi w całej Polsce. W listopadzie 2011 r. zainicjował je m.in. ówczesny prezes IPN Łukasz Kamiński. Do tej pory dzięki pracy zespołu prof. Szwagrzyka udało się odnaleźć szczątki m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" oraz mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory", a także ostatniego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych ppłk. Stanisława Kasznicy. W Gdańsku profesor wraz z zespołem odnalazł szczątki Danuty Siedzikówny "Inki" oraz Feliksa Selmanowicza "Zagończyka".

Identyfikacji genetycznej tych legendarnych dla polskiej historii postaci dokonali specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie.

Kolejne poszukiwania ofiar komunizmu na Łączce IPN rozpoczął we wtorek. Prace mają potrwać do końca czerwca br. Poszukiwania dotyczą m.in. żołnierzy antykomunistycznego podziemia, w tym gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" - szefa Kedywu Komendy Głównej AK, rtm. Witolda Pileckiego - dobrowolnego więźnia Auschwitz i autora raportów o Holokauście, a także płk. Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników z IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". (PAP)