Jesteście godnymi następcami tej elity armii, która poległa pod Smoleńskiem - mówił do najważniejszych dowódców sił zbrojnych szef MON Antonii Macierewicz, podczas poniedziałkowej uroczystości odsłonięcia popiersia prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Uroczystość odbyła się przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa. Popiersie zostanie jeszcze w poniedziałek przeniesione sprzed budynku garnizonu do środka, gdzie będzie wystawione na stałe.

"Gdyby nie jego decyzja, gdyby nie jego determinacja, gdyby nie jego myśl, nie byłoby szans na osiągnięcie tych wszystkich sukcesów w sferze bezpieczeństwa, którymi możemy się obecnie cieszyć, którymi cieszy się armia, ale które dają też gwarancje bezpieczeństwa całemu narodowi" - powiedział szef MON.

Dziękował bezpośrednio najwyższym dowódcom sił zbrojnych: szefowi Sztabu Generalnego gen. broni Leszkowi Surawskiemu, dowódcy generalnemu gen. dyw. Jarosławowi Mice, dowódcy Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomirowi Wojciechowskiemu, dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesławowi Kukule i komendantowi głównemu Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Pouchowi.

"Jesteście godnymi następcami tej elity armii, która poległa pod Smoleńskiem. Wierzę, że będziecie gwardią przyboczną tego pomnika, tego popiersia. Będziecie strzegli nie tylko jego fizycznej obecności, ale przede wszystkim przesłania dla narodu polskiego" - mówił Macierewicz. Wyjaśniał, że jest to przesłanie zwycięstwa narodu nad błędami i słabościami; przesłanie "odbudowy Polski wielkiej, silnej i niepodległej" - dodał.