Na kilka dni przed pierwszym spotkaniem z przywódcą Chin Xi Jinpingiem prezydent Donald Trump zagroził samodzielnymi działaniami USA wobec Korei Północnej, jeśli Pekin nie wywrze nacisku na reżim w Pjongjangu, by ten odstąpił od programu atomowego.

"Tak, będziemy rozmawiać o Korei Północnej" - powiedział Trump w wywiadzie, który ukazał się w niedzielę na stronach internetowych dziennika "Financial Times".

"Chiny mają ogromny wpływ na Koreę Północną. I Chiny albo zdecydują się nam pomóc, albo nie" - podkreślił amerykański prezydent. "Jeśli jednak Chiny nie rozwiążą problemu Korei Północnej, my to zrobimy" - dodał Trump, nie precyzując jednak, o jakie działania USA może chodzić.

Donald Trump i Xi Jinping spotkają się - po raz pierwszy - w tym tygodniu na Florydzie. Prezydent USA w dniach 6-7 kwietnia będzie gościł chińskiego przywódcę w swojej prywatnej rezydencji w Mar-a-Lago.

Mimo rezolucji ONZ i międzynarodowych sankcji Korea Północna kontynuuje swój program jądrowy, a także próby rakietowe. Według amerykańskich ekspertów reżim w Pjongjangu przygotowuje kolejną próbę atomową.