Liderzy PO udają się we wtorek na dwudniowy kongres Europejskiej Partii Ludowej (EPP), na którym może zapaść decyzja o wyborze nowego wiceszefa formacji w miejsce Jacka Saruysz-Wolskiego. PO chce - jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP - by był to b. wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski.

Jacek Saryusz-Wolski, do niedawna europoseł PO, został na początku marca zgłoszony przez polski rząd jako kandydat na przewodniczącego Rady Europejskiej. Po ogłoszeniu tej decyzji najpierw zarząd Platformy usunął Saryusz-Wolskiego z partii, następnie polityk został pozbawiony stanowiska wiceprzewodniczącego EPP, a wkrótce potem sam odszedł z Europejskiej Partii Ludowej.

W dniach 29-30 marca (środa-czwartek) na Malcie odbędzie się zjazd szefów ugrupowań wchodzących w skład Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Z tej formacji tej wywodzą się m.in. obecny przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude-Juncker oraz szefowie: Rady Europejskiej Donald Tusk i Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

Do EPP, skupiającej chadeckie partie z całej Europy, należą m.in. PO i PSL, niemiecka CDU kanclerz Angeli Merkel, hiszpańska Partia Ludowa premiera Mariano Rajoya czy Fidesz Viktora Orbana.

We wtorek na szczyt Europejskiej Partii Ludowej udają się m.in. liderzy PO: szef partii Grzegorz Schetyna, szef klubu Platformy Sławomir Neumann oraz b. wiceminister spraw zagranicznych, obecnie poseł PO Rafał Trzaskowski.

Przywódcy europejskiej chadecji mają rozmawiać na temat najważniejszych obecnie problemów i wyzwań, takich jak Brexit, migracja, terroryzm, polityka Rosji, globalizacja. Kongres ma przyjąć dokument końcowy na temat przyszłości Europy.

Platforma chce, by Europejska Partia Ludowa wybrała nowego wiceszefa w miejsce Jacka Saryusz-Wolskiego. "Jedziemy rozmawiać także i o tej sprawie tak, żeby to stanowisko nie przepadło Polakowi" - powiedział w środę PAP Neumann. Dodał, że rozmowy na ten temat trwają już od jakiego czasu. "I tam, na Malcie ta decyzja być może zapadnie, choć nie jest to jeszcze przesądzone" - zaznaczył szef klubu Platformy.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że PO chce, by stanowisko wiceprzewodniczącego przypadło Trzaskowskiemu.

O tym, że Trzaskowski może zostać nowym wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej podały też we wtorek: Polskie Radio i TVP Info.