Kolejne procesy cywilne przeciwko niemieckim mediom zapowiada olsztyńskie Stowarzyszenia Patria Nostra za używanie sformułowań o "polskich obozach zagłady". Chodzi o telewizję SWR i radio B5aktuell – poinformowało we wtorek PAP stowarzyszenie.

"Jeszcze nie zakończył się niemiecki etap wykonywania wyroku w sprawie p. Karola Tendery przeciwko telewizji ZDF. Tymczasem czekają nas kolejne procesy przeciwko niemieckim mediom za określenie +polskie obozy zagłady+ – telewizji SWR i radiu B5aktuell działającego w ramach grupy Bayerischer Rundfunk" – poinformował PAP prezes Stowarzyszenia Patria Nostra radca prawny Lech Obara.

Jak podano w przesłanym PAP komunikacie, niemiecka publiczna telewizja SWR opublikowała 21 marca artykuł związany z 75. rocznicą pierwszej deportacji Żydów z Moguncji. "W jego treści odnajdujemy następujący fragment: +25 marca 1942 r. przyjechał tu, do getta Piaski koło Lublina w Polsce, specjalny pociąg kolei Rzeszy z ponad 1 tys. Żydów na pokładzie. Kilka tygodni później ci, którzy jeszcze żyli, zostali przewiezieni do polskich obozów zagłady w Majdanku i Sobiborze, gdzie zostali zamordowani+" – wskazało stowarzyszenie.

Według komunikatu jeszcze dalej poszła publiczna bawarska stacja radiowa B5aktuell, funkcjonująca w ramach grupy Bayerischer Rundfunk. "W artykule z 23 marca, opisującym książkę niemieckiego historyka Stephana Lehnstaedt pt. +Sedno holokaustu+, zawarto następujące sformułowanie: +Historyk Stephan Lehnstaedt opisuje w swojej książce systematyczny, bestialsko i perfekcyjnie zorganizowany mechanizm morderstwa dokonanego w polskich obozach zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince+. Następnie stacja zmieniła to określenie na +niemieckie narodowosocjalistyczne obozy zagłady+ - nie publikując przy tym żadnej informacji prostującej ani przeprosin" – podaje stowarzyszenie.

Jak dodano, "przeprosiny zamieściła telewizja SWR po interwencji dyplomatycznej. Te zaś są widoczne tylko dla osób, które przypadkowo ponownie otworzą artykuł" - stwierdza.

Patria Nostra informuje także, że do stowarzyszenia zgłaszają się rodziny byłych więźniów niemieckich obozów zagłady, oburzone określeniem "które bezcześci i fałszuje pamięć o tym, kto zamordował ich bliskich w niemieckich KL". Żądają one publikacji przeprosin w takiej formie, jak orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie w sprawie Karola Tendery przeciw niemieckiej telewizji ZDF, tj. przeprosin w języku niemieckim na głównej stronie internetowej utrzymywane przez okres 30 dni.

"Stowarzyszenie Patria Nostra wysłało już ostateczne przedsądowe wezwanie do publikacji właściwych przeprosin" – poinformował mec. Obara. Odbyło się to podczas wtorkowego spotkania w Parlamencie Europejskim "Europa Pamięta. W obronie dóbr osobistych byłych więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady - aspekty moralne i prawne procesu przeciwko telewizji ZDF i inne przykłady", zorganizowanym przez europosła Kazimierz Michała Ujazdowskiego.

Stowarzyszenie Patria Nostra – reprezentujące Tenderę w procesie z ZDF – podejmuje kroki prawne przed niemieckim sądem w celu wyegzekwowania prawidłowego przeproszenia go przez tę telewizję. Sprawa dotyczy wyroku, jaki w grudniu ubr. wydał krakowski sąd apelacyjny, na mocy którego niemiecka telewizja ZDF miała przeprosić na swej stronie internetowej byłego więźnia Auschwitz Karola Tenderę za użycie sformułowania "polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz". Przeprosiny takie ukazały się na internetowej stronie ZDF zaraz po ogłoszeniu wyroku, ale - zdaniem pełnomocników powoda - nie spełniały wymogów formalnych. (PAP)