Brak uregulowania kwestii nadmiernej koncentracji kapitałowej i pluralizmu na rynku medialnym to wielkie zaniedbanie III RP – powiedział w środę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Dodał, że chce przedstawić projekt w tej sprawie do połowy br.

W swoim wystąpieniu przed sejmową Komisją Kultury i Środków Przekazu wicepremier zaznaczył jednocześnie, że na tę chwilę nie ma gotowego projektu przepisów „zapobiegających nadmiernej koncentracji na rynku mediów i zwiększających pluralizm mediów polskich”. Dodał, że od września ubiegłego roku trwają prace zespołu roboczego – z udziałem przedstawicieli resortu kultury, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (w przyszłości w prace włączony ma zostać również Urząd Komunikacji Elektronicznej) – nad takim projektem.

Szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego chciałby, żeby projekt dotyczący dekoncentracji na rynku medialnym został przedstawiony do połowy bieżącego roku. „Nie wiem, czy zdążymy, to skomplikowana materia legislacyjna” – zastrzegł.

„Te prace wynikają z naszego niepokoju dotyczącego stanu funkcjonowania polskich mediów, jeśli chodzi o kwestie koncentracji kapitału” – mówił Gliński. „Istnieją, oczywiste zupełnie, podstawy prawne w prawie europejskim i w prawach państw cywilizowanych, demokratycznych (…), które dają nam dodatkowy impuls do tego, że powinniśmy to uregulować” – podkreślił.

Zdaniem wicepremiera brak takiego uregulowania to „wielkie zaniedbanie III Rzeczpospolitej”. „To jest pytanie, dlaczego myśmy tak podstawowych spraw przez 27 lat nie uregulowali i zaszłości wynikające z braku tej regulacji, no niestety, rzutują na funkcjonowanie polskiej demokracji” – dodał szef MKiDN.