Islamistyczna sekta Boko Haram zamieściła we wtorek w internecie nagranie wideo pokazujące egzekucję trzech mężczyzn, oskarżonych przez to ugrupowanie, że byli nigeryjskimi szpiegami.

Na siedmiominutowym nagraniu widać trzech mężczyzn w pomarańczowych kombinezonach. Jednemu z nich zamaskowani ludzie ścinają głowę, dwóch pozostałych zostaje zastrzelonych. Zamaskowani mężczyźni potępiają prowadzoną przez prezydenta Nigerii Muhammadu Buhariego od ośmiu lat kampanię militarną przeciwko Boko Haram na północy kraju.

Celem deklarowanym przez Boko Haram jest utworzenie państwa rygorystycznie podporządkowanego prawom islamskim.

Dżihadyści z Boko Haram zabili już co najmniej 20 tys. ludzi, a ponad 2 miliony zmusili do ucieczki. Początkowo operowali na północnym zachodzie Nigerii, ale rozszerzyli swoje działania zbrojne na sąsiednie kraje, m.in. na Kamerun. Na opanowanych terenach wprowadzają drastyczne reformy w ramach szariatu. W lutym Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ogłosiła, że w Kamerunie, Czadzie, Nigrze i Nigerii około 7,1 mln ludzi głoduje w konsekwencji terroru, jaki szerzy w tym regionie Afryki Boko Haram.

W grudniu zeszłego roku Buhari ogłosił, że dżihadyści z Boko Haram zostali wyparci z ich ostatniej enklawy w lesie Sambisa na północnym wschodzie Nigerii. Kilka dni później dżihadysta przedstawiający się jako przywódca Boko Haram, Abubakr Szeko, dementował te informacje. (PAP)