Dowództwo Marynarki Wojennej wróci do Gdyni - poinformował szef MON Antoni Macierewicz podczas niedzielnej uroczystości nadania gdyńskiej Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zapowiedział też modernizację polskiej Marynarki.

Macierewicz podkreślał podczas niedzielnej uroczystości, że nadanie imienia Lecha Kaczyńskiego - "największego polskiego prezydenta w historii Rzeczypospolitej" - to wielkie wyróżnienie dla biblioteki, dla Akademii, dla Marynarki i polskiej armii. "To wielki zaszczyt i olbrzymie zobowiązanie" - dodał minister.

Przywołał też dorobek zmarłego prezydenta dla polskich Sił Zbrojnych. "Decyzje kluczowe, związane z modernizacją polskiej armii, decyzje kluczowe związane ze strukturą polskiej armii, w tym także te, które zaowocowały przyjęciem ustaw decydujących o nadaniu polskiej armii nowego kształtu personalnego, odrzucającego spuściznę komunistyczną, to jest dorobek Lecha Kaczyńskiego, który będzie towarzyszył armii polskiej już na zawsze" - podkreślił Macierewicz.

Szef MON zapowiedział przeniesienie dowództwa Marynarki Wojennej z Warszawy do Gdyni. "Jeżeli tutaj na Wybrzeże, do Gdyni, do Akademii Marynarki Wojennej wraca prezydent, to musi wrócić także - wcześniej czy później - dowództwo polskiej Marynarki, bo trudno sobie wyobrazić, by gdzie indziej było dowództwo, niż jej prezydent" - podkreślił minister.

"I wróci także modernizacja polskiej Marynarki, i wrócą także niezbędne, nowoczesne skuteczne zmiany, które przyniosą chwałę polskiej Marynarce i skuteczność działania" - zapewnił szef MON.

Macierewicz przypomniał też, że uroczystość nadania bibliotece imienia Lecha Kaczyńskiego odbywa się w rocznicę wejścia Polski do NATO. „Przez całe jego życie, przez całą jego służbę państwową wojsko było tym działem, tą częścią życia państwowego, które uważał za szczególnie istotne, i któremu poświęcił wiele pracy, wiele uwagi, i dla którego poświęcił swoje życie” – mówił też Macierewicz.

W trakcie uroczystości szef MON oraz córka prezydenta - Marta Kaczyńska–Dubieniecka odsłonili napis na zewnętrznej ścianie biblioteki informujący o patronie obiektu.

Marta Kaczyńska–Dubieniecka w krótkim przemówieniu zaznaczyła, że jej ojcu „leżało na sercu przede wszystkim bezpieczeństwo Polski”. „Zarówno mój ojciec Lech Kaczyński, jak i jego brat Jarosław Kaczyński byli jednymi z pierwszych orędowników wstąpienia naszego kraju do NATO. Wtedy, kiedy niektórzy jeszcze mówili o tym, że należy tu pozostawić wojska rosyjskie, oni byli przeświadczeni o tym, że tym właściwym kierunkiem jest właśnie dążenie do tego, żeby Polska znalazła się w NATO” – mówiła córka Lecha Kaczyńskiego.

„To Lech Kaczyński zabiegał o to, aby na terenie Polski powstała tarcza antyrakietowa, która będzie chronić bezpieczeństwa Europy, a także przede wszystkim naszego kraju” – mówiła też Kaczyńska–Dubieniecka.

Jak przypomniał w czasie uroczystości rektor AMW Tomasz Szubrycht, 12 marca 2007 roku w uczelni odbyła się odprawa kadry kierowniczej Wojska Polskiego, której – jako zwierzchnik sił zbrojnych – przewodniczył prezydent Lech Kaczyński. Szubrycht wyjaśnił, że Lech Kaczyński był jedynym prezydentem RP, który odwiedził AMW. „Dzisiejsza uroczystość jest okazją, by w ten sposób podziękować panu prezydentowi za jego służbę dla Rzeczypospolitej” – zaznaczył rektor.

W uroczystości wzięli udział także m.in. wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Biblioteka Główna Akademii Marynarki Wojennej została otwarta w 2012 roku. Zbudowany m.in. dzięki funduszom unijnym i państwowym obiekt pełni funkcje multimedialnej biblioteki akademickiej oraz akademickiego centrum dydaktyczno-konferencyjnego.

Budynek ma trzy kondygnacje i prawie siedem tysięcy metrów kw. powierzchni użytkowej. Biblioteka oferuje ponad 160 tysięcy książek, ponad 18 tysięcy czasopism i 350 miejsc siedzących w czytelniach. Na część konferencyjną składa się m.in. sala audytoryjna na prawie 480 osób oraz dwie mniejsze sale oferujące po 88 miejsc.(PAP)