Razem z kobietami z 40 krajów świata 8 marca będziemy protestować przeciw "populistycznym rządom, które nienawidzą kobiet"; przewidujemy różne formy protestu - zapowiedziała organizatorka Międzynarodowego Strajku Kobiet Marta Lempart.

Lempart pytana w piątek w radiu Tok FM o przebieg kolejnego strajku kobiet wyjaśniła, że odbędzie się on 8 marca i będzie strajkiem międzynarodowym.

Zdaniem organizatorki protestu rząd Polski "co drugi, co trzeci dzień dostarcza nam powodów do wyjścia na ulicę". "Zebrałyśmy te wszystkie +rewelacyjne+ pomysły rządu, takie jak wypowiedzenie konwencji +antyprzemocowej+, czy chociażby traktowanie nas jak osób, które nie są w stanie decydować o własnym zdrowiu i życiu. I przeciw temu wszystkiemu razem z kobietami z tych 40 krajów świata będziemy protestować" - wyjaśniła Lempart. "Protestujemy przeciwko populistycznym rządom, które nienawidzą kobiet" - dodała.

Dopytywana, jak będzie przebiegał protest kobiet 8 marca oraz jak wygląda jego organizacja, Lempart tłumaczyła, że przewidziane są "trzy główne formy protestu". Podstawową formą będą pikiety oraz marsze. Dla osób, które nie będą mogły wziąć w nich udziału, przewidziane są formy symboliczne, takie jak czarny ubiór, oraz "dodatkowe formy, czyli na przykład strajk zakupowy".

Dodatkowo organizatorzy przewidują "akcje apostazji dla tych, którzy są chętni i chcieliby wyrazić też swój sprzeciw i jakby sformalizować to, że już nie czują się członkami Kościoła, czy członkiniami Kościoła Katolickiego". "+Państwo wolne od zabobonów+ to jest jeden z naszych postulatów" - zaznaczyła Lempart.

Dodatkowe formy protestu to "bojkot firm, które się posługują seksizmem w reklamie, bojkot lokalnych mizoginów - narodowych również - czyli tych, którzy się wsławiają wypowiedziami pogardliwymi, nienawistnymi na temat kobiet" - mówiła.

"Jak na razie mamy dwadzieścia kilka miast, które już organizują swoje wydarzenia, a pracuje nad nimi kolejnych trzydzieści, trzydzieści kilka. Czyli ponad 50 miast już mamy przygotowujących się do tego, żeby wziąć udział (w proteście). I w podobny sposób strajk działa na całym świecie" - tłumaczyła Lempart.

Główna strona internetowa Międzynarodowego Strajku Kobiet znajduje się na portalu społecznościowym Facebook, na którym można skontaktować się z organizatorami protestu - podała Lempart.